افزایش 50 درصدی لیشمانیوز در شاهین شهر

[ad_1]

ایسنا/ اصفهان مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین شهر و میمه از افزایش 50 درصدی مبتلایان به سالک تا سال 1400 خبر داد.

علی پارسا در گفت وگو با ایسنا، سالک پوستی یا سالک را به دو نوع شهری (خشک) و روستایی تقسیم کرد و اظهار کرد: در سالک شهری، ناقلان پشه خاکی «گروهبان فلبوتوموس» و سگ ولگرد از انسان به انسان هستند. قابل انتقال نیست

وی افزود: اما ناقل بیماری سالک روستایی، پشه خاکی نیمه وحشی «Phlebotomus papatasi» است که از طریق نیش پشه ماده این بیماری را از برخی موش های آلوده به انسان منتقل می کند.

پارسا با بیان اینکه استان اصفهان به عنوان مخزن اصلی سالک روستایی شناخته می شود، افزود: موارد ابتلا به سالک در شاهین شهر و میمه روستایی است و کانون این بیماری در شهرستان های گز، گرگاب و شاهین شهر (گلدیس و مسکن) بوده است. مهر) .و مهمترین نشانه این بیماری عدم التیام محل نیش پشه تا ۲ هفته بعد از گزش است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شاهین شهر و میمه 59 مورد سالک در شاهین شهر و میمه از 1400 مورد را 59 مورد برشمرد و خاطرنشان کرد: در حالی که در سال 99 29 مورد سالک در این شهرستان وجود داشت، تعداد مبتلایان به سالک در شاهین شهر و میمه رشد. 50 درصد داشت. همچنین از مجموع مبتلایان به سالک، 54 مورد در مراکز شاهین شهر و میمه و 5 مورد نیز به دلیل سفر به مناطق مستعد سالک آلوده شدند.

پارسا مهمترین اقدامات پیشگیرانه از بیماری سالک را کاشت و تسطیح نخاله های ساختمانی برشمرد و ادامه داد: شبکه بهداشت و درمان شاهین شهر و میمه، ارائه گزارش ماهیانه حشره شناسی، پایش و مراقبت از بیماران سالک، توزیع حشرات دافع در مناطق مستعد جذام، طعمه ها در فصل زمستان. ، نظارت بر مراکز پیشگیری و درمان سالک و … شبکه اقدامات پیشگیرانه ای را برای تامین امنیت و سلامت شهروندان مبتلا به سالک انجام داده است.

وی گفت: کلیه خدمات تشخیصی، دارویی و درمانی لیشمانیوز در آزمایشگاه و مرکز بهداشت سرخوش توسط مسئولان بهداشت شاهین شهر و میمه به متقاضیان ارائه می شود. وی گفت: شهروندان می توانند توری را بپوشانند و از قلم دافع حشرات استفاده کنند و از لباس های آستین بلند به ویژه در شب استفاده کنند. همچنین شهروندان در سفر به مناطق بومی مانند امامزاده آقا علی عباس برای مصون ماندن از مناطق بومی از پشه بند استفاده کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها