اواپراتور صفحه ای HPE 300

اواپراتور صفحه ای HPE-300
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

پمپ همچنین از تشکیل رسوب ناشی از جوشش آب جلوگیری و تشکیل حباب را کم می کند. به منظور استعلام لیست قیمت اواپراتور سردخانه و تونل انجماد می توانید از طریق راه های ارتباطی با گذرگاه صنعت و تجارت در ارتباط باشید .

راه راه صفحات باعث تلاطم مایع می شوند و صفحات را در برابر فشار دیفرانسیل پشتیبانی می کنند. اتصالات در صفحه قاب یا اگر هر دو مایعات یا هر دو مایعات بیش از یک واحد عبور کنند ، در صفحه و صفحات فشار قرار دارند.

در انواع مختلف ساخته می شوند یک نوع آن از دو صفحه فلزی ساده یا فرمدار تشکیل شده که به هم متصل هستند و ماده مبرد بین دو صفحه و ازداخل شیارها عبور می کند.

بزرگ و اواپراتور های که با آمونیاک کار می کنند به کار می رود و لوله های مسی در اواپراتور های کوچک تر که با مبردهایی باترکیبات کلرو فلور کار می کنند مورداستفاده قرارمی گیرند این اواپراتورها در اندازه ها اشکال و طرح های مختلف برای کاربرده های متفاوت ساخته می شوند و از طرح های متداول آنها زیگزال تخت و مار پیچ بیضوی می باشد که در شکل نشان داده شد کویل ها مارپیچ اغلب برای سرد کردن مایعات مورد استفاده قرار می گیرد .

کندانسور همان گونه که در بالا ذکر شد وظیفه تقطیر مبرد را بر عهده دارد. در دستگاههاي با دماي كاركرد بالا صفر معمولاً تعداد فين بر اينچ بالاتر از۱۴ در نظر گرفته مي شود ولي در دستگاههاي تبريد زير صفر(مانند سردخانه ها)بدليل تشكيل سريع برفك معمولاً فاصله فينها بيشتر در نظر گرفته مي شود.كويلهاي اواپراتور به نام كويل انبساط مستقيم DX شناخته مي شود زيرا جوشش مايع مبر مستقيماً در داخل آن اتفاق مي افتد.

در کندانسور با استفاده از آبی که از خنک کننده می آید ، بخار ، تقطیر می شود و دوباره به اواپراتور بر می گردد.

در اواپراتور چیلر ، سیال خنک شونده نظیر آب به داخل پوسته اواپراتور هدایت می شود. در اين نوع اواپراتور، گاز كم فشار از داخل لولههاي مسي و هواي خنك شونده از روي سطح خارجي و فيندار لولهها عبور كرده و خنك ميشود.

ضریب هدایتی فیلم سطوح خارجی نیز همچون سطوح داخلی، با افزایش سرعت سیال بهبود ميیابد ولیاين بار نیز به دلایلی غیر ازظرفیت مجاز اواپراتور، در بعضی از موارد سرعت ماگزیمم جریان سیال، محدود ميگردد.

وجود هر گونه رسوب بر روی سطوح خارجی و داخلی اواپراتور به صورت عایق حرارتی عمل مينماید و موجب کاهش ضریب هدایت حرارتی سطوح اواپراتور و کاهش شدت انتقال حرارت ميگردد.

در حالت اول به عنوان تبخیر کننده سیال درون لوله ها به کار می رود (یعنی هدف این است که مایع وارد شده به کویل با گرفتن حرارت از سیال داغ اطراف کویل از حالت مایع به گاز تبدیل شود و یا به اصطلاح تبخیر گردد) و در حالت دوم به علت جذب حرارت از سیال اطراف کویل، موجب کاهش دمای آن شده و در نتیجه عمل سرماسازی سیال اطراف کویل را انجام می دهد.

اواپراتور تجهیزی است که در یک چرخه، مایع مبرد را تبدیل به گاز میکند و محیط اطراف اعم از هوا یا مایع را سرد میکند.

در بیشتر یخچال های نوفراست در اطراف فن یخ ایجاد می شود که باعث کند شدن فن می گردد و با صدای ناهنجار خود میتواند به مرور زمان باعث خرابی یخچال شود و شما باید با نمایندگی مجاز تعمیر یخچال تماس بگیرید تا مشکل شما برطرف گردد.

چیلرهای جذبی به دلیل استفاده از قطعات بیشتر فضای بزرگتری چه از نظر مساحت زیر چیلر و ارتفاع ، برای نصب نیاز دارند.

هنگام خرید اواپراتور سردخانه صنعتی که 90 درصد از تولیدات داخلی خریداری می شود به دلیل اختلاف قیمت و اینکه محصولات داخلی جوابگوی بیشتر نیاز ها می باشد .

دراين صورت ميتوان با استفاده از پرهها، مساحت سطح خارجی را به حدی افزایش داد که مقدار حرارت جذب شده به وسیلهاين سطوح، تقریبا برابر حرارت انتقالی از سطح داخلی لولهها به مایع مبرد شود و مقدار کل Uافزایش یابد .با توجه بهاينکه انتقال حرارت به مایعات بیشتر از شدت انتقال حرارت یا بخار ميباشد، معمولا مورد فوق بیشتر در سرد کردن هوا پیش ميآید زیر شدت انتقال حرارت از سطح داخلی اواپراتور به مایع مبرد، بیشتر از شدت انتقال حرارت از هوا به سطح خارجی اواپراتور ميباشد.

ساختار کندانسور آبی به این صورت است که از لوله و پوسته تشکیل شده و مبرد از فضای پوسته و آب سرد از لوله عبور داده می شود.

همچنین از این نوع کندانسور در مناطق مرطوب که امکان استفاده از کندانسور آبی وجود ندارد بهره می برند. بهره گیری از تکینک های فلودد و cross u bent جهت ساخت اواپراتور آبی.

کندانسور دو لوله ای نوع دیگری از آن است که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد که در آن آب و مبرد در دو لوله هم مرکز و در جهت مخالف جریان دارند.

تولید اواپراتور آبی شامل مجموعه اقداماتی جهت ساخت، طراحی و محاسبات اواپراتور به کمک نرم افزارهای مهندسی می باشد. اواپراتور فالینگ فیلم نوعی اواپراتور است که در آن قطعات به صورت وارونه قرار می گیرند تا مبدل حرارتی در بالای تجهیزات قرار بگیرد.

در صورت پایین بودن سرعت جریان مبرد حبابهای بخار به وجود آمده در اثر جوشیدن آن به سطح داخلی لولههاي اواپراتور را کاهش ميدهد ولی با افزایش سرعت مبرد، روغن و حبابهای موجود به وسیله جریان مبرد ميشود و شدت انتقال حرارت بهبود ميیابد .

کثیفی سطح خارجی در اواپراتورهای سرد کننده هوا، معمولا به وسیله گرد و غبار موجود در هوا و یا گریس و سایر مواد چسبنده به سطح کویلهاي تر، و یا تشکیل برفک در روی اواپراتورهایی که در دمای زیر انجماد عمل ميکنند به وجود ميآید و در اواپراتورهای سرد کن مایع از تشکیل جرم و خوردگی لولهها، کثیف شدن سطح داخلی لولههاي اواپراتور به دلیل زیاد بودن مقدار روغن در اواپراتورو همچنین کم بودن سرعت جریان مبرد در اواپراتور ، حاصل ميشود .

ظرفیت اواپراتورها یا کویلهاي سرد کننده، شدت جذب حرارت از فضای سرد شونده یا محصول، به وسیله سطوح اواپراتور برای تبخیر مبرد داخل آن است و معمولا بر حسب وات بیان ميشود.

برای انتقال خوب حرارت، چرخش سیال سرد شونده به وسیله پمپ و یا به روش ثقلی ضروری است .بدون توجه به چگونگی رسیدن حرارت به سطح خارجی اواپراتور، انتقال حرارت از سطوح اواپراتور به مبرد داخل آن به وسیله هدایت صورت ميگیرد.

برای درک بیشتر تفاوت کندانسور و اواپراتور، در ادامه به معرفی کندانسور می پردازیم. بعلاوه در طراحی سیستم­های DX برای اینکه از برگشت روغن به کمپرسور هم در حالت full load وهم در حالت reduced load اطمینان حاصل شود، سرعت جریان در لوله بیشتر در نظر گرفته می­ شود و این سبب افزایش افت فشار در اواپراتور خواهد بود.

در یک ظرفیت ثابت هرچه سطح مبدل بیشتر شود بنابراین اختلاف دمای تبخیر کاهش می یابد و گاها یکسری از فروشندگان برا بزرگتر نشدن اواپراتور ترجیح می دهند اواپراتور کوچکتر با همان ظرفیت مشخص را انتخاب کنند و در این حالت رطوبت نسبی مورد نظر تامین نمی شود و همچنین باد سرد تری روی محصول فوت شود و باعث یخ زدگی سطح یک محصول به خصوص در مورد نگهداری میوه بشود .

برای انتخاب اواپراتور مناسب بهتر است با افراد متخصص مشورت نمایید. برای نگهداری گوشت و سبزیجات منجمد کاربرد دارد. زمانی که کویل یا هسته اواپراتور کولر خودرو نشتی دارد روی کارایی سیستم تهویه مطبوع تأثیر میگذارد.

در مدل متداول آن به وسیله جوش دادن دو صفحه بر روی هم ساخته می شود که برای عبور مبرد شیار هایی بر روی سطح صفحه ها ایجاد می گردد که به شکل برآمده از روی صفحه های اواپراتور مشخص است.

اواپراتور صفحه ای در حین کار با اختلاف دمای ۳ تا ۵ درجه بین دو سیال عمل می کند ، در حالی که در اوپراتور شل اند تیوپ این اختلاف به ۵ تا ۱۰ درجه نیز می رسد.

که از یک سری لوله های پره دار و یک یا چند فن تشکیل شده اند که هوا را از روی کویل عبور می دهند .

برنز و مس با هر مبردی غیر از آمونیاک، آلومینیم با هر مبردی غیر از کلرید متیل، منگنز و آلیاژهای آن با هر مبردی غیر از کلرید متیل و هیدروکربنهای فلوئور دار به کار ميروند .چون مقاومت فلزاواپراتور در مقابل انتقال حرارت به ویژه هنگامي که جنس اواپراتور مس یا آلو مینیم مقدار سطح داخلی خیس شده، سرعت و ضریب هدایت مبرد، مقدار روغن موجود در اواپراتور جنس محصول سرد شونده، شرایط سطح خارجی، سرعت سیال در روی کویل(گاز یا مایع) و نسبت سطح داخلی به خارجی بستگی دارد.

اما اگر سایز اواپراتور کوچک باشد و گاز و مبردهای آن ترکیبی از کلروفلور باشد جنس مس آن برای ساخت مناسب است.

3. اواپراتور صفحه ای: در این اواپراتورها برای انتقال حرارت بین دو سیال (مایع یا گاز) از صفحات فلزی با شیارهایی برای عبور آب یا گاز مبرد، تشکیل می گردد.

شیر انبساط قبل از اواپراتور و بعد از کندانسور نصب می گردد و مایع مبرد گرم را با ایجاد افت فشار به گاز سرد تبدیل می کند. Th is c ontent has been  done  wi th G SA C ontent G en​er at​or D​em​oversion.

در سمت کم فشار در مدار نصب شده است. به همین دلیل استفاده از اواپراتورهای پره دار در کاربردهای سرد کردن هوا متداولتر است.

در صورتی که مبرد روی سطح خارجی لوله جریان داشته باشد استفاده از لولههايی با پرههاي کوتاه و کم، نظیر یک لوله دنده دار مناسب خواهد بود.

ولی اواپراتور پره دار در حقیقت دارای دو سطح تبادل حرارت هستند به این معنی که حرارت از هوا یه سیال به پره ها منتقل و پره ها حرارت را از طریق سطح لوله به ماده مبرد انتقال می دهند.

در مخازن برخی کشتی های مسافر بری و نیروی دریایی از اسمز معکوس برای تولید آب شیرین استفاده می کنند.

اواپراتور وسیله ای است که برای تبادل حرارتی کاربرد دارد. از خصوصیات بارز اواپراتورهای صفحه ای هپاکو می توان طول عمر بالای آن ها را در نظر داشت.

با نصب آند قربانی که Thermeks در صورت درخواست می تواند شامل آن شود ، می توان از حفاظت اضافی برخوردار شد.

وقتی مایع وارد لوله ها شد حرارت محیط مجب تبخیر و جوش آن میگردد . همانطور که اشاره شد ، کارایی بالایی دارد.

در کاربردهای سرد کردن مایع به ویژه اگر از آمونیاک به عنوان مبرد استفاده شده باشد چون هر دو طرف لوله با مایع در تماس است و شدت انتقال حرارت در هر دو طرف تقریبا برابر ميباشد بدون استفاده از پره اواپراتورهای لولهاي با راندمان بالایی کار ميکنند.

به منظور بالا بردن شدت انتقال حرارت دراواپراتورها، بایستی جنس لولهها حتی الامکان از موادی با ضریب هدایت حرارتی بالا انتخاب شود.

به عنوان مثال در سردخانه یا یخچال های خانگی از این دستگاه می کنند و انتخاب مناسب آن در ظرفیت مورد نیاز باعث می شود عملکرد سردخانه با مشکل مواجه نشود.

می توان این دستگاه را در پشت بام یا بالکن نصب نمود. در اواپراتور های صفحه ای با جریان طبیعی هوا معمولا این برفک و یخ زدگی مشکلی ایجاد نمی کند و اواپراتور می تواند تا چندین هفته با وجود برفک فعالیت کند ولی در اواپراتور کویل فین دار، برفک تولید شده موجب گرفتگی فاصله مابین فین ها می گردد و مانند مانعی در برابر جریان هوای فن قرار می گیرد و توان خروجی اواپراتور را کاهش می دهد.

اواپراتورها بر حسب نوع ماده مبرد جریانی در داخل آنها نیز می توان تقسیم بندی کرد که اواپراتور خشک واواپراتور مرطوب نامیده می شوند.

برای عبور مبرد ایجاد شده است ساخته می شوند این نوع از اواپراتور های صفحه ای به دلیل شکل پذیری به فرم دلخواه ساخت اقتصادی و سهولت تمیز شدن بطور وسعی ردر یخچال ها و فریزر های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند .

اواپراتورهای کوچکتر که با مبردهایی با ترکیبات کلرو فلور کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرند. مورد استفاده قرار می گیرند.

1. مبدل حرارتی چگونه طراحی می شود؟ ها وقتی موثر خواهند بود که تماس حرارتی خوبی بین آنها و لوله وجود داشته باشد.

در اواپراتور مرطوب همیشه مایع سرد مبرد در داخل لوله ها وجود داشته و لذا سطوح انتقال حرارت خیلی خوبی موجود خواهد بود.

هر چند در بعضی مطالعات دیگر روابطی برای پیش بینی ضریب انتقال حرارت تبخیر وجود دارد اما غالب آنها صرفا به دنبال نتایج کیفی هستند.

برای خرید یک کولر گازی با کیفیت و مرغوب بهتر است به دنبال برندهای معتبر و با اصالت باشید. معمولا برای سیستم های تهویه مطبوع خانگی از کمپرسورهای اسکرال یا روتاری استفاده می کنند تا صدای کمتری ایجاد نمایند و کارایی مناسبی داشته باشند.

انبساط خشک نسبت به سرد کن های تر نیاز به شارژمبرد کمتر و اطمینان از برگشت روغن به کمپرسور می باشد.

اتانولی که تبخیر خواهد شد، در یک اون هوای گرم با فن داخلی در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد به مدت تقریباً نیم ساعت خشک میشود.

اواپراتور با انبساط خشک. آشفتگی خارجی نیز با سرعت سیال در روی سطح کویل، فاصله گذاری لولهها و شکل پرهها تغییر ميکند.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها