اینجا همه چیز زنده است، نه صفحه

[ad_1]

ایسنا/ چهارمحال و بختیاری دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم پر از شگفتی هاست، پدیده های لطیف، زیبا و عجیبی پیش روی ماست که به سادگی از آنها عبور می کنیم، در حالی که اگر کمی به آنها توجه کنیم، خواهیم دید که هر یک از این پدیده ها دیدنی است. زیبایی های خلقت و فصول قابل اندیشیدن

به گزارش ایسنا، اگر می خواهید ساعتی را دور از هیاهو سپری کنید و علاقه خاصی به صدای آب و پرندگان دارید، ساعتی را در کنار تالاب ها سپری کنید و از طبیعت آن لذت ببرید.

تالاب ها و پرندگانی که عجایب خلقت هستند، پرندگانی که مکان امنی را برای زندگی انتخاب می کنند و اگر ساعت ها به تماشای آنها بنشینی باز هم کم هستند.

تالاب های زیبا و جذاب استان را با ما کشف کنید، از بی نظیرترین مناظر طبیعی لذت ببرید، این سفر آنقدر دلپذیر است که هیچکس پشیمان نخواهد شد.

تالاب چغاخور

تالاب بین المللی چغاخور در منطقه چغاخور شهرستان بروجن و در کنار جاده خوزستان قرار دارد. این تالاب حدود 2300 هکتار وسعت دارد و یکی از زیباترین و بزرگ ترین تالاب های استان و کشور است.

این منطقه دارای آب و هوای مرطوب با تابستان های معتدل و زمستان های خنک و یکی از نقاط ییلاقی چهارمحال و بختیاری است و از پاییز تا بهار سالانه هزاران پرنده مهاجر و بومی در این تالاب زندگی می کنند.

پرندگان دائمی یا مهاجری که در تالاب چغاخور شناسایی شده اند عبارتند از اردک، غاز و اردک، آنچوی، درنا، لک لک سفید، خروس کولی و فلامینگو.

دسترسی های سنگفرش شده، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی مسکن، دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی و پارکینگ از جمله امکانات مختلف موجود در این تالاب است.

تالاب گندمان

در حاشیه شهر گندمان و در کنار جاده خوزستان، نرسیده به تالاب چغاخور قرار دارد. پوشش آبی دائمی این تالاب حدود 700 هکتار است. اطراف آن مانند تالاب چغاخور پوشیده از چمنزارهای زیبایی است.

رشته کوه چرو با ارتفاع 3500 متر از غرب به جنوب این تالاب امتداد دارد. وجود این کوه در کنار این تالاب و انعکاس ارتفاعات آن در آب های آرام تالاب جذابیت زیادی ایجاد می کند. فعالیت های تفریحی محسوب می شوند و همچنین آب مورد نیاز تالاب را تامین می کنند.

تالاب سولقان
تالاب مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، تالاب سولقان (سولگان) با وسعت بیش از هشت کیلومتر مربع در نزدیکی گندمان است.

تالاب سولقان با وسعتی در حدود 115 هکتار به دلیل قرار گرفتن در ضلع جنوبی جاده چهارمحال و بختیاری به خوزستان از نظر گردشگری و زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این تالاب دارای اکوسیستم های زیبایی است و وجود عشایر و پرندگان مهاجر و مهاجر و رویش گل های رنگارنگ در برخی فصول سال زیبایی این مکان را چندین برابر کرده و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این تالاب از دو قسمت شرقی و غربی تشکیل شده است. این تالاب به ولگان نیز معروف است.

عمق آب این برکه در گذشته بیش از یک متر بوده و به همین دلیل محل مناسبی برای زندگی پرندگان آبزی بوده و گونه های مختلف پرندگان مهاجر را به خود جذب می کرده است.

تالاب سولقان در فصل سیل یکی از مکان های با ارزش برای تکثیر پرندگان آبزی به ویژه اردک بود. از انواع پرندگانی که در این تالاب شناسایی شده اند می توان به چنگر، یوزگانبی، غورقور و قزل گز اشاره کرد.

مرداب های چال، طاق های خشک و مرداب های علی آباد به صورت زنجیره ای در ضلع جنوبی شهر بروجن و در امتداد کوه کلر به سمت غرب قرار دارند.

علی آباد پانتانال

این تالاب یکی از تالاب های شهرستان بروجن است که در 55 کیلومتری شهرکرد واقع شده و محل زمستان گذرانی پرندگانی مانند اردک، حواصیل و حواصیل است.

زیباترین تالاب چال با وسعتی در حدود 157 هکتار در میان قله های مرتفع کوه کلر قرار دارد و مانند نگینی فیروزه ای در آسمان می درخشد. اگر به شهر گندمان سفر کردید و از آنجا به روستای سنجان رفتید، از این روستا که چند خانواده بیشتر نیست بپرسید، جاده عشایری را به شما نشان می دهند زیرا این جاده به روستای آورگان و باتلاق منتهی می شود. چغاخور، اما فقط 10 کیلومتر پیاده روی کنید و در سمت چپ جاده منظره زیبایی از این باتلاق خواهید داشت. دید که در بهار چشم هر بیننده ای را نوازش می کند.

مراکز اقامتی برای گردشگران در دسترس است

شهرام احمدی – مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود تالاب های کوهستانی در استان گفت: تالاب های بین المللی چغاخور، گندمان، سولقان، چله تر، چاله خشک، علی آباد و قزل گل از جمله تالاب های استان هستند. استان.

وی گفت: خوشبختانه تالاب های استان دارای اکوسیستم های زنده و سرزنده ای هستند که از شاهکارهای خلقت الهی به شمار می روند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: با فرارسیدن فصل بهار پرندگان مهاجر در تالاب های استان مستقر می شوند و طبیعت زیبای آن با وجود این پرندگان دو چندان می شود، بنابراین گردشگران تنها نیاز به یادآوری مناطق بکر استان دارند، عکسی از این موارد. مناطق.” یاد آوردن.

وی ادامه داد: لازم است گردشگرانی که در این مناطق بکر مستقر هستند از روشن کردن آتش به ویژه در مجاورت گونه های گیاهی خودداری کنند، زیرا بیشتر آتش سوزی ها ناشی از عوامل انسانی است.

احمدی تاکید کرد: در فاصله زیاد از باتلاق زیرساخت هایی برای حضور گردشگران وجود دارد که می توان از آن برای استراحت چند ساعته استفاده کرد و همچنین می توان از سوغات استان در کنار مراکز اقامتی استفاده کرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها