بابایی ‌ کارنامی: بیش از 5 میلیون مسافر در تعطیلات نوروزی به مازندران سفر کردند.

[ad_1]

نماینده مردم ساری و میاندورود با بیان اینکه طبق آمار در تعطیلات نوروز 1401 بیش از 5 میلیون نفر به استان مازندران سفر کردند، گفت: و گردشگری در این استان ایجاد نشد.

علی بابایی کارنامی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت سفرهای نوروزی به استان مازندران و حوزه انتخابیه آن، اظهار کرد: امسال پس از صدور کرونا، اتفاقات خوبی در سراسر کشور به ویژه استان های شمالی افتاد. بر اساس آمار و تحلیل های مختلف، بیش از 5 میلیون مسافر در محدوده مرکزی استان مازندران مانند ساری تردد کردند.

وی افزود: مردم شریف ایران پس از دو سال خانه نشینی به دلیل بیماری عروق کرونر قلب و نتوانستند مانند سایر نقاط دنیا سفرهای اجتماعی داشته باشند، طبیعی است که از این فرصت به خوبی استفاده کرده و به سفرهای گردشگری رفتند. در ایران به ویژه به استان های شمالی تبدیل شده اند که خدا را شکر می کنیم.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته مهم این است که وقتی این حجم از مسافران به استان هایی که قطب گردشگری هستند می رسند باید زیرساخت های لازم مهیا شود. استان مازندران با توجه به اینکه شاخص های توسعه آن در اسناد بالادستی در بحث توسعه گردشگری تعریف شده است، اما زیرساخت های مناسبی برای میراث و گردشگری در این استان تعریف نشده است. به عنوان مثال ما در مدیریت هتلداری در استان مازندران و به خصوص در مرکز آن بسیار ضعیف هستیم و به نظر من سازمان گردشگری در این استان تعطیل است و به طور معمول مذاکره می کند که آیا گردشگری در استان مازندران باید 30 تا 40 درصد JDP باشد. استان

وی ادامه داد: تولید ناخالص ملی این استان شامل هر سفر ایرانی و غیر ایرانی به استان مازندران و برای هر ورودی و خروجی 200 هزار میلیارد تومانی است که به معنای قطب گردشگری بودن است. و گردشگری یک نظام اجتماعی و یک اداره کل است، بدون برنامه ریزی برای گردشگران و جنبه هایی از میراثی که در استان های شمالی قرار دارند مانند تاریخ چند هزار ساله این استان.

بابایی کارنامی تاکید کرد: به عنوان مثال در شهرستان ساری آثار باستانی و تاریخی بسیاری از دوره های تاریخی صفویه و… داریم که نشان می دهد نتوانستیم از این ظرفیت برای تولید ثروت در استان استفاده کنیم. مهمتر از همه اینکه ما زیرساخت های لازم برای این کار را نداریم، به عنوان مثال پس از سال ها سیستم های امنیتی پرواز و توسعه فرودگاه در استان.

وی افزود: موضوع دیگر مسافران سایر استان های کشور است که گاهی می خواهند 3 یا 4 روز در استان مازندران بمانند اما به دلیل نبود زیرساخت های لازم جاده ای زمان زیادی را در تردد می گذرانند و این باعث می شود منفعت اقتصادی برای استان ندارد.

نماینده مردم ساری در مجلس درباره انتظار مسئولان برای رفع نواقص استانی گفت: از دولت و وزیر گردشگری آقای ضرغامی چون دو بار به استان مازندران سفر کردند اما جلسه کاری به استان نیاوردند و من ندیدم. مثلاً در سال 2022 قرار بود ساری پایتخت گردشگری جهان باشد و میزبان کشورهای عضو اکو باشد، اما این موضوع با مشکل مواجه شده است و از آقای دکتر می پرسم. ضرغامی استاندار مازندران و معاون اول استانداری قدردانی می کنیم اما پیوند سواحل ساحلی که متعلق به دولت هاست ربطی به استان ندارد بنابراین دولت باید اعلام کند چه برنامه ای برای آنها در نظر گرفته است.

بابایی کارنامی تصریح کرد: معتقدم به جای شعار منطقه آزاد باید «سازمان توسعه سواحل استان» با اقتدار سازمان منطقه آزاد در کشوری که رویکردش فقط گردشگری است تشکیل شود. این سازمان باید زیر نظر معاون اجرایی باشد و رئیس جمهور مستقیماً از طریق معاونت اجرایی خود این ظرفیت عظیم اقتصادی را مدیریت کند. با توجه به اینکه پیش نویس برنامه هفتم در شرف ارائه است، این موضوع در برنامه گنجانده می شود.

وی افزود: در استان های ساحلی و فقط در استان مازندران درآمد بیش از 50 تا 70 میلیارد تومان است یعنی سرمایه بهتر از این هم وجود دارد که باید در خدمت مردم قرار گیرد؟ لذا از رئیس جمهور می خواهیم دستور تشکیل جلسه هیئت دولت با حضور استاندار مازندران و برخی از نمایندگان و حتی منتخبان استان های شمالی در دولت را بدهد و برنامه ای کامل برای گردشگری اقتصاد محور و منابع اختصاصی بخش تعریف کند. و دولت به جای اینکه مردم به دبی و ترکیه سفر کنند به استان های شمالی مثل مازندران سفر کنند چون فرهنگ بسیار متمدنی داریم که باید از آن نهایت استفاده را کرد.

نماینده ساری در مجلس به مسافران توصیه کرد: لطفا در سفر بخیل نباشید و پیک نیک و غذا به همراه نداشته باشید و تشریف بیاورید و از سفره تمیز مردم مازندران استفاده کنید. همچنین پروتکل های کرونا را که هنوز وجود دارد، دنبال کنید. مدیریت پسماند را در نظر بگیرید که هم برای مردم استان و هم برای سطح ملی اهمیت دارد، زیرا درختان و فضای سبز متعلق به مردم است و باید از آن حفاظت کنند و اماکن مقدس و فرهنگی اسلام ناب و میراث فرهنگی و گردشگری استان، از مازندران دیدن کنید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها