تسهیل و رفع موانع تولید محور اصلی تیم اقتصادی آذربایجان شرقی است

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، تسهیل و رفع موانع تولید را برنامه اصلی تیم اقتصادی استان دانست و گفت: باید قوانین آسان تری را رعایت کنیم و این موضوع را به تیم اقتصادی نیز متذکر شدیم.

محمد کلامی روز سه شنبه 15 فروردین ماه در نشست «برنامه ریزی سرمایه گذاری و تجارت خارجی در سال 1401» که با حضور مدیران نهادهای اقتصادی و فعالان بخش خصوصی آذربایجان شرقی در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد، گفت: شروع کردیم. از ابتدای سال و اکنون همه کارگروه ها از برنامه ها و انتظارات ما اطلاع دارند.

وی ادامه داد: اهداف اصلی دولت در حوزه مسکن افزایش سرمایه گذاری، دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصدی و صادرات و تجارت با کشورهای پیرامونی (از لحاظ جغرافیایی و اقتصادی) است.

کلامی در تشریح موضوع بهسازی شعاع 30 کیلومتری تبریز گفت: قبلاً در این بحث آخرین نقطه تبریز انتخاب شده بود و سعی کردیم میدان ساعت را انتخاب کنیم تا بتوانیم شعاع 30 کیلومتری تبریز را برای توسعه اقتصادی اصلاح کنیم. .

تاکید کرد: استفاده از قابلیت ماده 11 پاکی هوا و محیط زیست مناسب و همراهی سازمان تامین اجتماعی، بیمه و سایر دستگاه ها با دستگاه های اقتصادی از دیگر برنامه های ماست که مثلا گمرکات استان ما باید از جذابیت و سهولت بالایی برخوردار باشد. قوانینی که تجار باید انگیزه کافی برای صادرات از داخل استان داشته باشند و اینطور نباشد که تجار ما از گمرک اصفهان صادرات داشته باشند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود یادآور شد: باید تلاش کنیم وزرای اقتصادی را به استان بیاوریم تا مشکلات را حل کنند یا زمینه های حل مشکلات را فراهم کنیم.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: بسیاری از مشکلات از چند دهه گذشته به ارث رسیده است. حساب های مالی شرکت های بزرگ مستقر در استان ها و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از این شرکت ها در استان ها در دستور کار آنها قرار دارد که منجر به افزایش سهم منابع مالی در استان ها و علت مشارکت 54 درصدی تهران در بحث منابع مالی یکی از منابع شرکت های بزرگ این شهرستان است.

وی درباره مشکلات زیرساختی گفت: کمبود منابع انرژی یک واقعیت است، اما مشکلات زیادی در بخش آب به دلیل جانمایی نادرست واحدهای صنعتی و در منطقه هشترود که بخشی از حوزه دریای خزر است، ایجاد شده است. منطقه، واحد صنعتی وجود ندارد، اما واحدهای صنعتی زیاد است.» در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار دارد و برنامه ما انتقال صنایع به منطقه هشترود است.

کلامی با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان گفت: بررسی مشکلات سدها، راه ها و تامین زیرساخت های انرژی از مهمترین خواسته های ما در سفر رئیس جمهور به استان خواهد بود.

وی همچنین به مشکلات معادن استان اشاره و بیان کرد: اکنون از معادن استان به درستی استفاده نمی شود. با وجود حجم بیشتر ذخایر معدنی استان، تنها دو درصد ارزش افزوده متعلق به معادن استان است.

معاون امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی یادآور شد: تیم مدیریت استانی برنامه ریزی منظمی برای سرمایه گذاری در شرکت مس دارد و مطمئن باشید پر رنگ ترین دوره سرمایه گذاری مس سونگون را در استان تجربه خواهیم کرد. رئیس شرکت مس سونگون مشغول بود و رئیس جدید شرکت مس قول سرمایه گذاری منظم و مشخص را داد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: وضعیت خطوط ترانزیتی و ماشین آلات حمل و نقل مناسب نیست و باید برای رفع این مشکل برنامه ریزی جدی داشته باشیم.

کلامی درباره مصوبات ستاد تسهیل و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان نیز تاکید کرد: این کار را به صورت خصوصی انجام دهید.

وی درباره صنعت قطعه سازی استان و اهمیت حمایت از این صنعت گفت: برای حمایت از صنعت قطعه سازی برنامه ویژه ای داریم و از این نظر حمایت از تراکتورسازی، ادم و روتاری یکی از برنامه های اصلی ماست. . از این نظر نیز بود و در نتیجه مکاتباتی که با شرکت ایران خودرو داشتیم، این شرکت برای خرید قطعات تولیدی در تبریز اعلام آمادگی کرد.

به گزارش ایسنا، در این نشست تنی چند از مدیران و مسئولان سازمان ها و فعالان بخش خصوصی استان نیز به بیان مشکلات تولید و صنعت استان پرداختند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها