تشریح برنامه های زیست محیطی در 22 منطقه به مناسبت “هفته زمین پاک”

[ad_1]

البته اختصاص یک روز در سال به زمین نمی تواند آن را سالم و تمیز نگه دارد، اما روز زمین فرصتی برای افزایش آگاهی، فرهنگ سازی، مشارکت شهروندان، برنامه ریزان و تصمیم گیران در هر کشوری است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، امروز زمین تنها زیستگاه انسان است که در معرض خطرات مختلفی قرار دارد که هر یک زندگی انسان را تهدید می کند. انفجارهای جمعیتی، فقر، اتلاف منابع و انرژی، انتشار بیش از حد گازهای گلخانه‌ای، زباله‌های زیست تخریب‌پذیر، آلودگی، تخریب زیستگاه‌ها و زیستگاه‌های جانوران و گیاهان و انقراض فزاینده گونه‌ها، همه به نابودی زمین کمک می‌کنند. عواقب جبران ناپذیری گریبانگیر ما انسان ها خواهد شد.

اکنون زمان تغییر است، زیرا زمان و فرصت بسیار کمی برای حل بحران‌ها و مشکلات زیست‌محیطی، انتخاب آینده‌ای شکوفا و پایدار و احیای اکوسیستم‌های تخریب‌شده وجود دارد و همه افراد، دولت‌ها و نهادهای فراملی و جهانی با این موضوع مواجه هستند. .

امسال، روز جهانی زمین، با موضوع “سرمایه گذاری در سیاره شما”، شرط بندی برای مشارکت بیش از یک میلیارد نفر، دولت، موسسه و شرکت در این روز، یادآوری مسئولیت جمعی، حرکت به سمت اقتصاد سبز موفق تسریع رفع موانع بر سر راه اقتصاد سوخت فسیلی

روز جهانی زمین 1401 مصادف با 2 می (22 آوریل 2022) و هفته زمین پاک از 2 تا 9 می با شعار “سرمایه گذاری در زمین با کاهش پلاستیک” و با هدف حمایت از اقدامات انجام شده برای حفاظت از محیط زیست و یادآوری است. راه های حفاظت از این سیاره و هشدار به همه ساکنان آن ارزشمند است. البته اختصاص یک روز در سال به زمین نمی تواند آن را سالم و پاک نگه دارد، اما روز زمین فرصتی برای افزایش آگاهی، فرهنگ سازی، مشارکت شهروندان، برنامه ریزان و تصمیم گیران در هر کشوری است.

در این راستا اقدامات و برنامه هایی از جمله نظافت، دیجیتالی شدن اهدای دسته گل به مقدسین با مشارکت گروه ها و خانه های محیط زیست، اطلاع رسانی، اطلاع رسانی و انتشار پیام ها، مطالب و مفاهیم آموزشی از طریق نصب غرفه ها و پیشخوان های آموزشی انجام می شود. در شهرستان و برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی، ارائه محتوای آموزشی به دانشجویان و جلب مشارکت شهروندان علاقه مند توسط دبیرخانه های مدیریت پسماند و محیط زیست و توسعه پایدار به صورت مشترک در سطح منطقه انجام می شود.

ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و حراست از اراضی توسط ائمه و شیعیان اهل بیت در مراسم مذهبی، همکاری و حمایت مساجد، حسینیه ها و موسسات خیریه برای استفاده از کیسه ها و ظروف پارچه ای قابل بازیافت و ایجاد حوضچه های پسماند خشک و ارائه آموزش های مربوط به پسماند مناسب. جدایی در جشن های ماه مبارک رمضان، مسابقات و برنامه های تفریحی در مدارس، سراهای محله و پارک ها با موضوعات مرتبط و تقدیر از فعالان محیط زیست محله و تلاش زائران نمونه و پیشکسوت از دیگر برنامه هایی است که به مناسبت روز زمین پاک اجرا می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها