توزیع هوشمند اقلام اساسی؛ آیا طرح کار کرد؟

[ad_1]

توزیع اینترنتی اقلام تنظیم بازار مانند مرغ، تخم مرغ، برنج، میوه، شکر، روغن و … نه

به گزارش ایسنا، کوپراتیوا روستایی با هدف حذف دلالی های غیرضروری و واسطه گری های ناسالم در شبکه توزیع ملزومات و رساندن این کالاها با قیمت واقعی به دست مردم، طرح توزیع آنلاین منگنه را راه اندازی کرده است. و تخم مرغ کلید خورد و سپس کلانشهرهای دیگر نیز به ترتیب به طرح توزیع هوشمند اضافه شدند.

در ابتدای طرح فقط مرغ و تخم مرغ منجمد توزیع می شد، اما چندی پیش برنج خارجی، برنج ایرانی، شکر، روغن، لبنیات، گوشت منجمد و سیب زمینی تنظیم شده توسط بازار اضافه شد و لوبیا نیز به این توزیع مواد غذایی اضافه شد. سبد خرید اینترنت اضافه شد البته در اسفندماه نیز این سامانه برای تنظیم بازار اقدام به توزیع میوه در شب عید کرد. اما آیا توزیع هوشمند اقلام اساسی توانست بازار را سامان دهد و به اهداف خود دست یابد؟

توزیع اینترنتی اقلام اساسی با قیمت های تعیین شده توسط بازار و بدون واسطه اگرچه توانست قیمت برخی از کالاها مانند مرغ، تخم مرغ و سیب زمینی را در بازار تعدیل کند و به هدف نهایی خود برسد، اما در نهایت با چالش هایی همراه شد. و به خودی خود مشکلات زیادی ایجاد کرد.

به عنوان مثال، سازمان تعاون روستایی بارها اعلام کرده است که علیرغم درخواست‌های اولیه از سوی پلتفرم‌های فعال در حوزه توزیع مواد غذایی، تنها سامانه بازرگم در تهران و چند شهر دیگر، شرط مطلوب سازمان برای «داشتن وسیله حمل و نقل برای حمل کالا» است. «قیمت‌گذاری تنظیم بازار» و دیگر پلتفرم‌ها در تماس‌های بعدی اضافه شدند. اما علیرغم این شایعات، سامانه بازرگم در تهران همچنان بستر اصلی توزیع هوشمند کالاهای تنظیم بازار است و اکثر شهروندان به ویژه در تهران تنها به عنوان خرید اقلام تنظیم بازار از این سامانه اطلاع دارند.

دیگر اینکه در ماه های پایانی سال 1400 با افزایش تقاضا برای خرید اینترنتی، سامانه بازرگام دچار وقفه های زیادی شد و برخی از شهروندان را سردرگم کرد. اقلام خریداری شده که قرار بود در عرض 24 ساعت به دست مردم برسد، با تاخیر چند روز تا یک هفته به دست مردم رسید. حتی برخی از شهروندان به ایسنا گفتند که از خرید خود منصرف شده اند اما به دلیل عدم پاسخگویی از سوی پشتیبانی بازرگام نمی دانند چگونه پول خود را پس بگیرند.

با این حال، موسس این سامانه در گفت وگو با ایسنا، افزایش تقاضا، اولویت و تاخیر در اضافه شدن کالا را ایجاد اختلال کرده و قول داد که ناوگان حمل و نقل و تجهیزات پشتیبانی این سامانه به روز شده و نواقص و کاستی ها به روز شود. کمبودها برطرف می شود اما سوال اینجاست که چرا قبل از اجرای این طرح زیرساخت ها به طور کامل فراهم نبود و چرا بستر این حرکت ملی یعنی تحویل اقلام اساسی به قیمت بازار به مردم و انتظار می رفت که یک حجم بالای درخواست های Face، با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنید؟

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها