جایزه البرز 1401 نیازمند 60 نخبه علمی / توسعه زیرساخت های وقف علمی است

[ad_1]

حجت‌الاسلام شرفخانی با تأکید بر لزوم ترویج کمک‌های علمی در کنار نخبگان، گفت: کمک‌ها باید به آینده نگاه کند، همان‌طور که مرحوم حسینعلی البرز توسعه علمی را نه تنها برای زمان خود یا امروز، بلکه برای آینده می‌خواست.

به گزارش ایسنا، داوری مرحله نهایی جایزه البرز 1401 امشب همزمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی (ع) در سالن فیروزه ای هتل ارم آغاز شد.

بر اساس این گزارش، حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در ابتدای این نشست با بیان اینکه جایزه البرز جایزه ای مبتنی بر ایمان و انگیزه است، اظهار داشت: جایزه البرز جایزه ای مبتنی بر ایمان و انگیزه است. که خالق نوبل ایرانی، اولین و مهمترین جایزه علمی ایران است.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز ادامه داد: این جایزه تاکنون از هزاران نفر در حوزه های مختلف علمی حمایت کرده است. امروز نیز نیازمند ارتقای تفکر مرحوم البرزی برای بروز استعدادهای نخبگان کشور هستیم.

دبیرکل جایزه البرز تصریح کرد: این جایزه دارای ظرفیت علمی اعتقادی است و علاوه بر حمایت از نخبگان، ارتقای موهبت علمی و تقدیم البرز فقید و خدمات ماندگار او نیز در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برگزاری همایش های سالانه معرفی برگزیدگان جایزه البرز گفت: امسال این همایش برای شصتمین سال برگزار می شود و به 60 نخبه علمی جایزه البرز اهدا می شود.

ارشدی درباره روند ارزیابی شرکت کنندگان بیان کرد: پس از ثبت نام داوطلبان و ارائه مدارک، داوطلبان واجد شرایط به مرحله نهایی راه یافتند که عصر امروز در هفت میز داوری، کار و فعالیت آنها ارزیابی و داوری می شود.

وی با تاکید بر نحوه انتخاب هیات داوران جایزه 1401 تصریح کرد: تمامی این داوران از چهره های ماندگار علمی و پژوهشی هستند که رای آنها تعیین کننده برندگان جایزه است و در همایش اردیبهشت ماه معرفی و تجلیل می شود.

در ادامه این آیین حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی رئیس هیئت مدیره بنیاد فرهنگی استان البرز با اشاره به روایتی از امام حسن مجتبی (ع) گفت: تعجب می کنم که بسیاری از مردم به آنچه می خورند فکر می کنند. اما توجه نکنید که غذای روح و روان شما چیست. همچنین در روایات دیگر از علم و اندیشه به غذای روح تعبیر شده، علاوه بر آن یاد خدا، نوع دوستی، سخاوت و کرامت نیز غذای روح شمرده شده است. امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: قوت بدن طعام است و قوت نفس طعام و خیر.

وی با بیان اینکه انسان های شریف دوست دارند دست دیگران را بگیرند، افزود: یکی از شاخصه های سلامت روح انسان، تلاش برای احسان پایدار در قالب وقف است، زیرا کسانی که دارای عظمت روح هستند، اهل وقف هستند. صدقه و سخاوت همه جانبه». واقفان به آینده می نگرند، چرا که مرحوم حسینعلی البرز توسعه علمی را نه تنها برای زمان خود یا امروز، بلکه برای آینده می خواست.

حجت الاسلام شرفخانی با بیان اینکه نگاه واقف این دنیا نیست، تاکید کرد: در کشور ما بیش از 807 نوع نیات وقفی اعم از درمانی، تحصیلی، خیریه، غذا و… وجود دارد. این سطح از تنوع در جهان بی نظیر است، زیرا حتی اهل سنت نیز با نیت کم وقف می کنند. این نیت متنوع منجر به ثبت بیش از 200 هزار کمک در ایران اسلامی شده است.

وی با بیان اینکه تمدن کشور مرهون وقف است، گفت: بسیاری از کتابخانه ها، دانشگاه ها، مدارس، مساجد ساخته شد حتی نسخه های خطی و نگارش آن با نیت و حمایت وقف انجام شد.

حجت الاسلام شرفخانی تصریح کرد: یکی از شاخص ترین موقوفات علمی کشور، بنیاد فرهنگی البرز است که بزرگان زیادی حتی در سطح رئیس شعبه از آن جوایز دریافت کرده و مورد حمایت آن قرار گرفته اند. بنیادی که مرحوم البرز برای رسیدن به اهدافش خانه شخصی خود را بر آن وقف کرد و در هتلی ساکن شد. خوب است حداقل مروج وقف علمی برای توسعه زیرساخت های علمی کشور باشیم.

مهدی مقیمی دبیر علمی جایزه البرز 1401 در ادامه اظهار داشت: داوری نهایی جایزه البرز 1401 در هفت میز داوری و توسط 35 نفر از اساتید برتر حوزه و دانشگاه در سه حوزه آموزشی انتخاب می شود. ، تحقیق، فناوری، نوآوری و مسئولیت اجتماعی.

وی یادآور شد: قضاوت ها در دو بازه 90 دقیقه ای یعنی 180 دقیقه انجام می شود. از 1143 نفری که آثار و فعالیت آنها در مرحله نهایی داوری مورد ارزیابی قرار می گیرد، 746 نفر مربوط به وزارت علوم، 166 نفر مربوط به وزارت بهداشت، 143 نفر مربوط به سمینارها و 88 نفر متعلق به گروه مخترعین هستند. .

پس از داوری نهایی جایزه البرز 1401 و انتخاب برندگان، برگزیدگان در همایشی در اردیبهشت ماه معرفی و تجلیل خواهند شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها