خسارت تنش های دمایی فروردین به بخش کشاورزی استان بیش از یک هزار و 431 میلیارد ریال است.

[ad_1]

ایسنا/ قم وی بیان کرد: در مجموع خسارت سرمازدگی در استان بالغ بر یک هزار و 431 میلیارد ریال برآورد شده که گزارشات و مستندات مربوطه به مراجع ذیربط ارائه شده است.

مهندس سید مصطفی طباطبایی، رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل استان قم در گفت وگو با ایسنا، از اختلاف و کاهش دما و تنش های دمایی در فروردین ماه سال 1401 در بخش کشاورزی استان قم که موجب خسارت سرمازدگی شد، خبر داد. و افزود: پس از وقوع سرمازدگی بیش از 9 هزار هکتار از باغات استان تحت تاثیر درصدهای مختلف قرار گرفتند.

رئیس اداره بحران و پدافند غیرعامل استانداری ادامه داد: برآورد اولیه خسارت سرمازدگی مزرعه در باغات استان بیش از 263 میلیارد ریال است که در این میان محصولاتی مانند زردآلو، قیسی، بادام، گردو، انگور و پسته آنها پذیرا بوده اند.

طباطبایی یادآور شد: کشاورزی استان نیز آسیب دیده است و حدود 2 هزار و 860 هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت که عمدتاً شامل کلزا، گندم و جو است درگیر سرمازدگی است و خسارت برآورد شده بیش از 168 میلیارد ریال است.

وی بیان کرد: در مجموع خسارت سرمازدگی در استان بالغ بر یک هزار و 431 میلیارد ریال برآورد شده که گزارشات و مستندات مربوطه به مراجع ذیربط ارائه شده است.

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل استان برای جبران بخشی از خسارات وارده به کشاورزان استان، پیشنهاداتی را در زمینه بخشودگی سود و جریمه وام‌های دریافتی کشاورزان و ارائه تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های بلاعوض ارائه کرد. لازم انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این راستا باید به ترویج بیمه محصولات کشاورزی توجه ویژه شود و به کشاورزان و کشاورزان توصیه کرد محصولات خود را برای جبران بخشی از خسارت در صورت بروز خطرات کشاورزی بیمه کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها