در نوسازی عقب نشینی داشتیم – ایسنا

[ad_1]

یک کارشناس مسکن گفت: از برنامه سوم توسعه باید سالانه 10 درصد بافت های فرسوده نوسازی شود اما از 63 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور به 70 هزار هکتار رسیده ایم که نشان دهنده اقدامات ناکافی است، بنابراین دولت باید جذب کند. سرمایه گذاری در مناطق ناکارآمد. مقایسه با سایر مناطق شهری

حسن محتشم در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: مجلس از برنامه سوم توسعه مصوب کرد که پارچه های فرسوده سالانه 10 درصد نوسازی شود. بیش از 15 سال از آن تصویب می گذرد، و بیشتر از پارچه های فرسوده تجدید شده به فرسودگی اضافه شده است.

وی افزود: در برنامه سوم توسعه سه هزار و 200 هکتار بافت فرسوده در تهران و 63 هزار هکتار در کشور وجود داشت. در حال حاضر این رقم برای شهر تهران بالغ بر 4 هزار هکتار و در کل کشور حدود 70 هزار هکتار است که نشان می دهد در نوسازی و بهسازی عقب هستیم.

این کارشناس بازار املاک با اشاره به افزایش مبلغ تسهیلات نوسازی تا سقف 600 میلیون تومان، گفت: افزایش منابع خوب است اما شرایط کافی نیست. قوانین و مقررات نیاز به بازنگری دارند تا تولیدکنندگان و تولیدکنندگان انبوه مایل به سرمایه گذاری در زمینه باشند.

محتشم تاکید کرد: دولت و مجلس باید دو گام در جهت حوزه های ناکارآمد بردارند. اول، برای ساده تر کردن قوانین. موانع و مقررات دست و پا گیر باید از روی بخش خصوصی برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه مالکان اغلب تمایلی به بلاتکلیفی برای حدود دو سال ندارند، گفت: گام دوم باید این باشد که دولت یک محله را به طور کامل نوسازی کند و از ساکنان بافت بخواهد تا خانه های خود را با واحدهای جدید نظافت کنند. از این نظر ما هم به قانون نیاز داریم. به عنوان مثال، دولت می گوید این منطقه فرسوده عامل بروز بلایای طبیعی و آسیب های اجتماعی است و مالکان زمین باید برای نوسازی آن اقدام کنند.

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که بسیاری از سرمایه گذاران حوصله ورود به این عرصه را ندارند؛ به همین دلیل است که سرمایه گذاران حوصله ورود به این عرصه را ندارند. چون در زمینه های دیگر می توانند بدون دردسر جمع آوری لوح تقدیر و اعتبار و سایر بدبختی ها سرمایه گذاری کنند. آنها وارد مشکلات پارچه نمی شوند. بنابراین دولت باید جذابیت سرمایه گذاری در بافت را بیشتر از سایر مناطق کند.

افزایش سقف تسهیلات نوسازی به 600 میلیون تومان

بر اساس این گزارش سقف تسهیلات نوسازی و بهسازی سازه های ناکارآمد پیش از این 250 میلیون تومان بود که در روزهای اخیر به 600 میلیون تومان افزایش یافت. بر این اساس در حال حاضر تسهیلات بافت فرسوده در تهران 450 میلیون تومان، در کلان شهرها 400 میلیون تومان، در مراکز استان ها 350 میلیون تومان و در سایر شهرها 300 میلیون تومان است. از سوی دیگر میزان نوسازی بافت های فرسوده در چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س)، شاهچراغ(س) و حضرت امامزاده های عبدالعظیم(ع) تا رسیدن 600 میلیون تومان 150 میلیون تومان با وام تمامی متقاضیان بدون سود بانکی پرداخت می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها