سرمایه گذاری خارجی نقش ویژه ای در رشد اقتصادی 8 درصدی دارد.

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی مسئول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با اشاره به رشد هشت درصدی اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی را در دستیابی به این سطح از رشد اقتصادی موثر دانست.

یونس زندان در دیدار سرکنسول ترکیه در تبریز در اتاق بازرگانی تبریز، با اشاره به برنامه رشد 8 درصدی در سال جاری، مشارکت بیشتر این برنامه در حوزه سرمایه گذاری خارجی و حضور بیشتر را در این برنامه عنوان کرد. شرکت های توانمند ترکیه می توانند این زمینه موثر و تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اهمیت حمل ونقل، رفع نواقص و بازسازی راه آهن جلفا را خاطرنشان کرد: در سال های گذشته جلفا بندری خشک محسوب می شد که کالاها از شرق آسیا و روسیه از طریق ریل وارد شهر می شد و قطار به ترکیه و تغییر قطار به کشور ترکیه می رسید. اروپا مسیر خود را ادامه داد که بسیار مقرون به صرفه بود اما اکنون 50 کیلومتر از این مسیر از بین رفته و بازسازی آن کمک زیادی به رشد حمل و نقل در این مسیر خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با اشاره به اهمیت بندر مرسین در ترکیه گفت: این بندر مسیر بسیار خوبی برای کالاهای ایرانی است و لازم است مبادلات تجاری از این بندر افزایش یابد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به مشکلات مربوط به بانک های ترکیه، خواستار تسریع در گسترش قرارداد تجارت ترجیحی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکیه شد.

ژائله با اشاره به امکان همکاری در زمینه نساجی بین دو کشور، پیشنهاداتی را برای طراحی در ترکیه و تولید در ایران با توجه به هزینه پایین حامل های انرژی در ایران پیشنهاد کرد.

لزوم استفاده از ظرفیت های عظیم آذربایجان شرقی

سرکنسول ترکیه در تبریز وی با اشاره به تشابهات فرهنگی دو کشور و همچنین ظرفیت های فراوان آذربایجان شرقی بر لزوم استفاده از این ظرفیت ها تاکید کرد و گفت: باید برای ایجاد سازوکارهای ارتباطی مانند برگزاری نشست های ماهانه تلاش کنیم.

چتین تنر وی با اشاره به سرعت بالای اقتصاد جهانی و لزوم حرکت با سرعت بالا در آن مسیر، بر استفاده از توانمندی های پیمانکاران ساختمانی ترکیه تاکید کرد و قول مساعدت برای حضور این شرکت ها در آذربایجان شرقی را داد.

«حضور قریب الوقوع رئیس جمهور ترکیه در جمهوری اسلامی ایران» و همچنین «اشاره به تحصیل بیش از 200 دانش آموز ترک در ایران در دو سال اخیر» از دیگر موضوعات مطرح شده توسط سرکنسول جمهوری اسلامی ایران بود. ترکیه در تبریز.

ضرورت افزایش مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه

شعبه بازرگانی سرکنسولگری ترکیه در تبریز وی همچنین از سرگیری برنامه هیئت تدارکاتی نمایشگاه های ترکیه و حمایت دولت ترکیه از مهمانان تاکید کرد و با توجه به ضرورت کاهش شیوع ویروس کرونا، خواستار تبادل هیات های تجاری بین اتاق های دو کشور شد.

به گزارش ایسنا، طاهر دینگیل وی همچنین از حمایت مالی دولت ترکیه از هیئت هایی که از ترکیه به جمهوری اسلامی ایران سفر می کنند، خبر داد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها