عدم تولید زباله در دستور کار وزارتخانه ها قرار گیرد

[ad_1]

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: عدم تولید زباله باید در دستور کار وزارتخانه ها و ذی نفعان قرار گیرد و از این حیث فرهنگ سازی و برنامه ریزی برای تفکیک زباله از مبدا توسط خانواده ها در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه وی در بیست و هشتمین جلسه کارگروه مدیریت پسماند که روز چهارشنبه (15/4/15) با حضور نمایندگان وزارتخانه ها و دستگاه های ذی صلاح برگزار شد، تاکید کرد: اقدامات انجام شده بر اساس ارزش اعتبار و تعیین تکلیف خواهد بود. محل اعتبار مشخص شود تا طرح اولیه منطبق بر زمان بندی نهایی و ابلاغ شود تا اقدامات انجام شده توسط دستگاه ها در بحث نظارت مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: وضعیت پسماند کشور در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست و امروز این بار بر دوش ماست و از این پس مسئولان اجازه چنین فضایی را در محیط زیست، فضای کسب و کار و محیطی که فرزندان ما در آن رشد می کنند نخواهند داد. وی گفت: متاسفانه در حوزه پسماند شبکه‌های مخفی و مخفی در کشور شکل گرفته و در حال فعالیت هستند که وضعیت خوبی ندارند و باید ساماندهی شوند.

سلاجقه با بیان اینکه کشور ما دیگر توان بحران های زیست محیطی را ندارد و نیاز به مقابله با مشکلات کشور داریم، گفت: همه می دانیم که چه بر سر منابع آب و خاک کشورمان آمده، شیرابه ها با طبیعت چه می کنند و چه بیماری هایی تولید می کنند. . و روند تشدید بیماری های خطرناک به کجا می رود اما متاسفانه منابع آب و خاک و در نهایت مواد غذایی را با بی تفاوتی مصرف می کنیم در حالی که باید این مسائل را جدی بگیریم.

وی بر استفاده از توانمندی های دانش بنیان در اجرای قوانین مدیریت پسماند تاکید کرد و گفت: استفاده از توانمندی های دانش بنیان وظیفه ای است که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده است و باید به این مهم عمل کنیم.

معاون رئیس جمهور شهرداری مشهد را الگوی کشور معرفی کرد و گفت: 75 درصد سرمایه کشور دفن می شود. با ارزش افزوده‌ای که در شهرداری مشهد اتفاق می‌افتد و رویکرد جدید در شهرداری مشهد دنبال می‌شود، سرمایه‌گذاران خوبی کارآمد شده‌اند که هم از نظر اشتغال‌زایی و درآمدزایی و هم در دستگاه‌های پسماند برای کشور بسیار ارزشمند است. منطقه می تواند به طور مستقل عمل کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این گزارش در جلسه بعدی کارگروه مدیریت پسماند توسط دستگاه ها تکمیل می شود، خاطرنشان کرد: دستگاه ها در اجرای قوانین مدیریت پسماند بر اساس تعهدات و وظایف قانونی خود پاسخگو باشند. حد تحمل مردم در بسیاری از زمینه ها از جمله بحران های زیست محیطی دشوار است مردم به سیستم اعتقاد دارند. مردم از دولتی که شعار مردمی دارد حمایت کردند پس نباید اجازه داد مردم کشور مورد آزار و اذیت قرار گیرند و باید تلاش کنیم مطالبات مردم را به درستی دنبال کنیم.

در ابتدای این جلسه مسعود علیخانی – سرپرست معاونت محیط زیست انسانی وزیر کشور – با اشاره به اینکه مدیریت پسماندهای معمولی یکی از مهمترین مشکلات استان های شمالی کشور است، گفت: حداقل سه جلسه از 27 جلسه برگزار شده است. گروه مدیریت پسماند مدیریت پسماند در استان های گیلان و مازندران.

عدم توجه به فناوری های نوین در چرخه مدیریت پسماند، عدم اجرای وظایف و وظایف محوله قانون از سوی نهادهای مسئول، عدم اولویت در مسائل زیست محیطی به ویژه سازمان پسماند شهری، روستایی، پزشکی، صنعتی و کشاورزی. بخش ها و عدم توسعه دفن زباله های ویژه صنعتی، کشاورزی را یکی از مهم ترین چالش های مدیریت پسماند در کشور دانسته است.

حسن پسندیده – دبیر کارگروه ملی مدیریت پسماند و مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست – نیز با بیان اینکه روز جهانی زمین پاک مصادف با دوم اردیبهشت هر سال است، به برنامه های هفته «ترا لیمپا» پرداخت و گفت: جهانی قرار است روز زمین پاک با عنوان «سرمایه‌گذاری در زمین با انعطاف‌پذیری کاهش‌یافته» برگزار شود و نواختن زنگ زمین پاک بر عهده کلیه دستگاه‌ها در اجرای قانون پسماند در مصاحبه‌ها و نشست‌های خبری مدیران و کارشناسان محیط‌زیست، تهیه طرح‌های پوستر و تیزر است. روز ملی زمین پاک یکی از برنامه های هفته زمین پاک است.

تبیین و تداوم بخشیدن به برنامه اقدام ملی – راه سبز – ایران پاک با همکاری سازمان های مردم نهاد و مدیران محیط زیست استان ها و انتشار پویش «حساس باش» توسط سازمان هنری رسانه، اوج برنامه های دیگر را برشمرد. هفته “Terra Limpa”.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این جلسه وزارتخانه های کشور، صمت و جهاد کشاورزی برنامه های اقدام جامعی را ارائه کردند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها