عذرخواهی بزرگ یک هنرمند از مردم

[ad_1]

حمید منوچهری از پیشکسوتان عرصه صدا در سالگرد صداوسیما با عذرخواهی از مردم به خاطر کوتاهی های این رسانه قدیمی تاکید می کند که رادیو در میدان ارگ بوده، هست و خواهد بود.

به گزارش ایسنا، 82 سال پیش در چنین روزی 4 اردیبهشت 1319 رادیو فعالیت رسمی خود را در ایران آغاز کرد و از آنجایی که اولین رادیو فقط در تهران در دسترس بود، اولین شبکه رادیویی ایران رادیو تهران نام داشت. در 5 اردیبهشت 1319 اولین فرستنده رادیویی ایران در یک مکان بی سیم در جاده باستانی شمیران افتتاح شد. در سال 1327 یک فرستنده در اختیار رادیو قرار گرفت و یک استودیوی کوچک در میدان ارگ برای پخش اخبار ساخته شد. در سال 1336 نام «رادیو تهران» به «رادیو ایران» تغییر یافت و بعدها فرستنده دومی به نام رادیو تهران در کنار رادیو ایران به کار گرفته شد که ابتدا فقط موسیقی از آن پخش می شد. به تدریج و طی سال ها شبکه های مختلف رادیویی با عناوین مختلف شروع به فعالیت کردند و ساختار کلی رادیو کنونی ایران را شکل دادند.

حمید منوچهری، گوینده، صداپیشه و بازیگر پیشکسوت در آستانه هشتاد و دومین سالگرد تولد رادیو در ایران، درباره میدان ارگ که اولین ایستگاه رادیویی ایران محسوب می شود، به ایسنا گفت: میدان ارگ یک رادیو است. هیچ جای دیگری رادیو وجود ندارد.” اولین و آخرین رادیو در کشور ارگ است. میدان ارگ حتی در زمانی که می خواستند آن را بفروشند، فراز و نشیب های زیادی داشت که قابل تصور نیست.

منوچهری افزود: اولین باری که رادیو به ایران آمد، به جز مدت بسیار کوتاهی در رادیو پهلوی، مکان اصلی آن ارگ بود. رادیو میدان ارگ بود، انشاالله هست و خواهد بود. یک بار می خواستند این مکان را بفروشند. در دوران مدیریت آقای کردان می خواست این اتفاق بیفتد که فهمیدم حقیر است و با دوستان رفتیم و طی صحبتی که با مدیر وقت رادیو داشتیم متوجه شدیم که چنین اتفاقی می افتد اما نشد.

این هنرمند پیشکسوت رادیو درباره جایگاه فعلی رادیو در بین مردم گفت: رادیو باید جایگاه بسیار بسیار بزرگی داشته باشد. اگر نه، تقصیر ماست. ما نتوانستیم به همه مردم ایران عزیزمان چه بگوییم. چون اولین چیزی که وارد هر خانه ای در ایران شد رادیو بود. من به عنوان فردی که 60 سال در میدان ارگ بوده ام، می گویم اگر صداوسیما کاستی هایی داشت می توانست من و امثال من باشم وگرنه باید تاثیر زیادی در زندگی مردم می گذاشت. چون رادیوها معمولاً برای انسان سازی ساخته می شوند، اگر ما نتوانستیم این کار را بکنیم، نقص خودمان است، نه رادیو.

منوچهری با انتقاد از انبوه شبکه های رادیویی گفت: به نظر من شبکه های زیادی ایجاد شد و بسیاری از آن شبکه ها بدون اینکه به آنها فکر کنند شروع به فعالیت کردند. آنها شبکه هایی ایجاد کردند و سپس به یافتن فید برای آن شبکه ها ادامه دادند. نمی دانم چقدر موفق بودند.

این هنرمند رادیویی درباره برنامه رادیویی گفت: یکی از اتفاقاتی که خیلی دوست داشتیم در رادیو بیفتد این بود که یک شبکه برنامه داشته باشیم و آن شبکه برنامه حدود 11 سال پیش اتفاق افتاد. این شبکه با فراز و نشیب های خود اکنون در دوره فعلی نازنین احمدالله راه خود را طی می کند.

وی افزود: شبکه زبان رادیویی کشور است. اگر در این مورد سهل انگاری وجود دارد پوزش می طلبیم. در برنامه های رادیویی، در طول این سال ها برای انتقال فرهنگ ها و اتفاقاتی که در زمان ما رخ می دهد، بسیار گفته شده و خواهد شد.

منوچهری در پاسخ به این سوال که آیا برای روز رادیو برنامه ای دارد یا خیر؟ گفت: برای این روز هیچ برنامه ای ندارم، این برای کوچکترهاست. آنها باید این کارها را انجام دهند و ما باید از راه دور گوش کنیم. هر از چند گاهی یک نمایش اجرا می کنم. آخرین برنامه ای که برای رادیو ضبط کردم اواسط فروردین بود به نام «کمی خشونت، کمی بغض» که در 10 قسمت از 20 فروردین پخش شد.

این هنرمند در پایان گفت: آرزو می کنم همه مردم به ویژه جوانان بهترین های دنیا را بدست آورند و زندگی بسیار باشکوهی داشته باشند و به آنچه می خواهند برسند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها