قارچ های کشت نشده را به صورت عمده خریداری نکنید

[ad_1]

ایسنا/ همدان مدیر غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اسدآباد گفت: مردم از خرید عمده قارچ های کشت نشده توسط بومی ها خودداری کنند و برای حفظ سلامت خود و خانواده خود فقط قارچ های دارای مجوز از مراکز مجاز مصرف کنند. بسته ها.”

دکتر در گفت وگو با ایسنا، ساحل قبادی اظهار داشت: هر ساله با شروع فصل بهار و ایجاد شرایط مساعد برای رشد قارچ خودرو در ابتدای سال متاسفانه با موجی از مسمومیت ناشی از قارچ ها و مواد غذایی سمی مواجه هستیم که متاسفانه بسیاری را در بیمارستان بستری می کند. مردم.” ، نارسایی کبد و حتی مرگ.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و اطلاع رسانی عمومی و هشدارهای به موقع از مسمومیت و مرگ ناشی از قارچ سمی و خودرو جلوگیری می کند، افزود: بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی در سال 1399، 696 مورد و در نیمه اول سال 1400 مورد، 797 نفر بوده است. به دلیل مسمومیت با قارچ به بیمارستان های سراسر کشور مراجعه کردند که نشان دهنده آمار بالای قربانیان و شیوع این مسمومیت در کشور است.

قبادی گفت: مردم از مصرف قارچ خودرو به ویژه قارچ هایی که در کنار تنه درختان به ویژه درختان خشک رشد می کنند خودداری کنند. این فقط توسط قارچ شناسان و گیاه شناسان مجرب امکان پذیر است، بنابراین مردم به توصیه های برخی افراد در مورد تشخیص انواع سمی از انواع خوراکی قارچ ها توجه نمی کنند.

وی تاکید کرد: مصرف قارچ توسط پرندگان و سایر حیوانات اهلی و وحشی نشان دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نیست. رشد قارچ ها و کپک ها معیار علمی و صحیحی برای تشخیص سمی نبودن قارچ ها در همه موارد نیست.

قبادی گفت: برخی از سموم موجود در قارچ سمی در برابر حرارت مقاوم بوده و فرآیندهای تهیه غذا مانند کبابی، جوشاندن، سرخ کردنی و بخارپز کردن قادر به از بین بردن کامل سموم موجود در آن نیست.

وی ادامه داد: در صورت بروز علائم و نشانه های گوارشی مانند تهوع، اسهال و استفراغ (5 تا 12 ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ خودرو)، بیمار باید در اسرع وقت به مرکز درمانی تخصصی جهت مسمومیت ارجاع داده شود. . علائم بعد از 6 ساعت پس از مصرف قارچ خودرو ظاهر می شود که بسیار سمی تر است.

مدیر غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اسدآباد تاکید کرد: انتقال سریع بیمار مسموم به مرکز تخصصی سموم، امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد و هرگونه تاخیر در درمان احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار را افزایش می دهد. . با مشاهده علائم و نشانه های بالینی اولیه به ویژه نوع دیررس در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ خودرو، باید از هرگونه خوددرمانی و درمان علائم خودداری شود و بیمار در اسرع وقت به بیمارستان منتقل شود.

وی افزود: بر اساس آمار هر ساله بیشترین مسمومیت با قارچ در استان‌هایی مانند کرمانشاه، آذربایجان غربی، لرستان، کردستان، گلستان، همدان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، مناطق غربی و کوهستانی و تالاب‌های والدین رخ می‌دهد. “

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها