قیمت اینترنت افزایش نیافته است – ایسنا

[ad_1]

علیرغم تاکید مسئولان حوزه ارتباطات بر عدم امکان توسعه با ثابت ماندن تعرفه ها، به دلیل ممنوعیت قانونی مجلس شورای اسلامی، قیمت اینترنت تا سال 1400 افزایش نیافت.

به گزارش ایسنا، سوال هزینه ثابت بسته های اینترنت و حتی یکسان شدن تعرفه اینترنت هر چند توسط محمدجواد آذری جهرمی وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از دستاوردهای دولت دوازدهم مطرح شده بود و بارها اعلام کرده بود که هزینه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات باید با جیب مردم همخوانی داشته باشد. مردم اما از زمانی که عیسی زارع پور در سمت وزارت اشاره کرد که ثبات تعرفه ها توسعه را غیرممکن کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این لایحه گفت: اما به دلیل ممنوعیت قانونی در بودجه 1400 امکان افزایش تعرفه برای اپراتورها وجود نداشت، موضوعی که زارع پور و معاونانش بارها به آن اشاره کرده اند. بودجه 1401. نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار آن شدند امکان تغییر نرخ وجود ندارد آنچه در لایحه بودجه 1400 آمده است، نباید در بودجه 1401 تکرار شود.

به گفته زارع پور، نیاز افزایش یافته و هزینه ها نیز بسیار افزایش یافته است و طبیعتاً زمانی که درآمد ثابت باشد یا حتی کاهش یابد، توسعه سخت می شود در حالی که حوزه ارتباطات باید مسیر تخصصی و طبیعی خود را طی کند. هر روز. طبعاً وزیر ارتباطات نیز بر آن تأکید داشت اپراتورها، بدون هماهنگی با تنظیم کننده هاشما حق افزایش نرخ ها را ندارید.

همچنین عباسی شاهکوه – رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی – او گفت: تا پایان سال 1400 افزایش قیمت اینترنت ثابت و همراه از سوی مجلس شورای اسلامی منع قانونی دارد اما برای سال جدید مدل جدید قیمت گذاری خواهیم داشت، مدلی که هم برای مردم و هم برای اپراتورها مفید باشد. قیمت بسته های اینترنتی اپراتورها نیز باید اصلاح شود و اپراتورها پیشنهادات جدید بدهند و ما این پیشنهادات را بررسی می کنیم و اگر مغایرت با مقررات نداشته باشد، تایید می کنیم.

امروزه شرکت ها اینترنت ثابت ارائه می دهند مشکل مالی دارند و برخی از آنها بازار را به اپراتورهای تلفن همراه واگذار کرده اند. به گفته کارشناسان، این امر نه تنها منجر به حذف تدریجی ارتباطات ثابت می شود، بلکه مشکلاتی را برای این صنف و سایر سرویس های وابسته به ارتباطات ثابت ایجاد می کند.

از سوی دیگر، به گفته مسئولان ارتباطات، اپراتورها و سرمایه گذاران باید انگیزه لازم برای سرمایه گذاری داشتن و علاوه بر قدرت سرمایه گذاری، بازگشت سرمایه نیز باید در نظر گرفته شود. زیرا در این چرخه اگر سرمایه گذار سود کافی نداشته باشد انگیزه ای برای سرمایه گذاری نخواهد داشت و در این صورت اپراتور قادر به توسعه و ارتقای شبکه خود برای ارائه کیفیت خوب نخواهد بود و اگر کیفیت خوب نباشد، حتی اگر قیمت خدمات ارزان بله، مردم ناراضی خواهند بود.

اگرچه افزایش چند برابری قیمت ارز در سال های اخیر منجر به افزایش قیمت بسیاری از محصولات شده و بسیاری از ابزارها و محصولات وارداتی فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز به دلیل نوسانات ارز دچار نوسانات قیمتی شده اند، اما قیمت اینترنت ثابت و همراه گران نشده و در سال جدید باید دید با تاکید وزارت ارتباطات دولت سیزدهم بر توسعه، تصمیم برای افزایش تعرفه ها یا اصلاحات تا کجا پیش می رود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها