مجلات علوم انسانی; تعداد استنادات بیشتر و کمتر می شود

[ad_1]

بررسی آمار و گزارش های منتشر شده از مجلات علمی کشور نشان می دهد که مجلات علوم انسانی علیرغم تعداد زیاد، از نظر استناد و نمایه سازی بین المللی در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

به گزارش ایسنا، مجلات علمی محل انتشار نتایج تحقیقات محققان برای اطلاع سایر پژوهشگران از آخرین دستاوردهای علمی هستند و نقش مهمی در پویایی جامعه علمی ایفا می کنند.

در حال حاضر حدود 1770 مجله علمی در ایران وجود دارد. از این تعداد 1309 مجله توسط وزارت علوم ارزیابی و طبقه بندی شده و 461 مجله علوم پزشکی توسط وزارت بهداشت ارزیابی شده است.

بر اساس آخرین آمار؛ در بین مجلات مورد ارزیابی دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت علوم، 94 مجله دارای رتبه بین المللی، 117 مجله دارای رتبه الف، 919 مجله دارای رتبه B، 163 مجله دارای رتبه C هستند. و 16 مجله دارای رتبه “D” هستند. ” هستند.

ارزیابی این مجلات بر اساس 6 شاخص «انتشار به موقع و ضوابط آیین نامه نشریه»، «داشتن وب سایت، زیرساخت و اطلاعات هویتی مجله استاندارد»، «رعایت قوانین نگارش، ساختار و کیفیت مقالات»، «مشاهده از مراحل پذیرش مقاله و قضاوت تخصصی»، «وضعیت مجلات در استناد، نمایه‌های حرفه‌ای و اجتماعی» و «استفاده از قوانین و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای رعایت اخلاق علمی انتشار و جلوگیری از وقوع تخلف» علمی است. از میان این 6 شاخص، شاخص «مشاهده شیوه نگارش، ساختار و کیفیت مقالات» بیشترین امتیاز و شاخص «مشاهده فرآیند پذیرش مقاله و قضاوت تخصصی» کمترین امتیاز را به خود اختصاص داده است.

با توجه به موضوع، این نشریات به ترتیب مربوط به گروه های علوم انسانی، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، هنر و معماری و دامپزشکی بوده و حدود 60 درصد از کل انتشارات مربوط به علوم انسانی است.

مجلات علوم انسانی;  تعداد استنادات بیشتر و کمتر می شود

در بین مجلات وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد بیشترین تعداد مجلات را به خود اختصاص داده اند و بیش از 60 درصد مجلات به صورت فصلی منتشر می شوند.

در هفت سال گذشته، از سال 1393 تا 1400، تعداد مجلات علمی وزارت علوم بیش از 30 درصد افزایش یافته است.

در این میان بیش از 1300 عنوان مجله تحت نظارت وزارت علوم، در 1400 مجله دارای نمایه های بین المللی Scopus، ESCI و JCR می باشد.

مجلات علوم انسانی;  تعداد استنادات بیشتر و کمتر می شود

مجلات علوم انسانی;  تعداد استنادات بیشتر و کمتر می شود

وضعیت مجلات پزشکی در کشور

همانطور که قبلا ذکر شد؛ 461 مجله ایرانی در حوزه علوم پزشکی فعالیت می کنند و زیر نظر وزارت بهداشت ارزیابی می شوند. از این تعداد 376 مورد در محل، 42 مورد با شماره تاخیر، 19 مورد با دو تاخیر و 14 مورد با سه تاخیر یا بیشتر منتشر می شود. اکثر این نشریات به صورت فصلی منتشر می شوند. از میان این مجلات، دانشگاه ها دارای 57 مجله، انجمن های علمی و 339 مجله صاحب امتیاز هستند.

بر اساس اطلاعات پایگاه مجلات علوم پزشکی کشور، 170 مجله دارای شاخص اسکوپوس، 94 مجله دارای نمایه ISI و 78 مجله دارای نمایه PabMed هستند. همچنین 40 نشریه در هر سه پایگاه معتبر بین المللی نمایه شده است.

راه اندازی پایگاه Raimg

با توجه به نیاز به یکپارچگی و تمرکز بر فرآیندهای مربوط به انتشارات، در فوریه 1400 پایگاه «رایمگمنتشر شده توسط موسسه استنادی علم و فناوری (ISC). در این سیستم کلیه فرآیندهای مرتبط با مجله (از نویسنده ای که مقاله را ارسال می کند تا انتشارات مجله) متمرکز است.

این سامانه تمامی مجلات علمی کشور را در حوزه‌های موضوعی مختلف پوشش می‌دهد و از طریق گزارش‌های مختلف در سطح مدیریتی آن، امکان تحلیل روند انتشار مجلات علمی کشور و در شناخت مسائل و اعمال سیاست‌های بهبود کمیت و کیفیت انتشارات مجلات علمی کشور کمک می کند.

جایگاه مجلات علمی ایران در جهان

بررسی ها نشان می دهد مجلات علمی کمی رشد کرده اند اما در سطح بین المللی جایگاه مجلات ایرانی مناسب نیست و یکی از برنامه های وزارت علوم و وزارت بهداشت افزایش نمایه سازی مجلات ایرانی در پایگاه های بین المللی است. .

طبق گفته دکتر پیمان صالحی، معاون وزیر علوم؛ برای دستیابی به اقتدار علمی ایران در جهان، نمایه سازی بین المللی مجلات علمی و پژوهشی در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته و در همین راستا بخشنامه تشویق سردبیران و مدیران مجلات علمی به نمایه سازی بین المللی مجلات علمی ابلاغ شد.

همچنین عنوان شده است برای مجلاتی که می توانند در نشریات کیفی سه ماهه اول (سه ماهه اول) قرار گیرند، تا سقف 100 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. صالحی بیان کرد: امکان نمایه سازی مجلاتی که به زبان فارسی منتشر می شوند وجود دارد و فرض بر این است کمیته در وزارت علوم برای نمایه سازی تشکیل می شود. همچنین برای سردبیران و ناشران نشریات نمایه شده در پایگاه داده های WOS و Scopus، اساس تشویق تعلق خواهد گرفت.

دکتر. یونس پناهی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز در این خصوص گفت: به جای تاسیس مجله جدید، باید کیفیت مجلات موجود را بررسی کرد و از صرف وقت و انرژی صرف نظر کرد و سپس بر کیفیت تاکید کرد. به مجلات دیگر کمک کنید تا آنها را در سطح بین المللی دریافت کنند. بدون شک نیاز به مقاله و چاپ آن در نشریات و طرح های پژوهشی داریم، اما باید از این مرحله فراتر رفت و پژوهش را در جهت رفع نیازهای کشور و دستیابی به ثروت ملی سوق داد.

کاهش استناد به نشریات ایرانی

در نهایت گزارش سامانه «نما». با بررسی رتبه استنادی نشریات ایرانی، ایران بعد از ترکیه از نظر تعداد نشریات دارای شاخص WOS در رتبه دوم منطقه قرار دارد. همچنین در ایران 216 نشریه دارای شاخص «اسکوپوس» هستند که نسبت به سال گذشته 19 نشریه بالاتر است.

از نظر میانگین امتیاز استنادی، رتبه نشریات ایرانی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. علاوه بر این، نشریات ایرانی در رده بندی Skimgo پنج عنوان سقوط کردند و بعد از ترکیه در منطقه دوم هستند.

در این گزارش در خصوص امتیاز استنادی این نشریات، میانگین امتیاز استنادی نشریات ایران 17/1 عنوان شده است که نسبت به حجم سال قبل (23/1) کاهش یافته است. همچنین این گزارش نشان می دهد که میانگین شاخص SNIP نشریات ایرانی 0.53 است. همچنین 206 نشریه ایرانی با پنج عنوان کمتر از گزارش سال گذشته در فهرست رتبه بندی نشریات «اسکیمگو» قرار دارند و بر این اساس ایران پس از ترکیه در رتبه دوم منطقه قرار دارد.

تعداد زیادی مجلات علوم انسانی و استنادات کمی

یکی از برنامه های وزارت علوم نمایه سازی ویژه مجلات علوم انسانی است. زیرا مجلات علوم انسانی حدود 43 درصد مجلات ایرانی و بیش از 60 درصد مجلات وزارت علوم را تشکیل می دهند. اما، با وجود تعداد زیاد این انتشارات، آنها بخش کوچکی از استنادات را نشان می دهند.

دکتر. احمد شعبانیوی افزود: شواهد علمی ما نشان می‌دهد که پژوهشگران علوم انسانی علیرغم اینکه از نظر جمعیتی در ایران زیاد هستند، اما استناد آنها بسیار کم است و باید مورد توجه قرار گیرد. میانگین استناد حدود 1.34 است که در نقشه علمی جامع کشور برای سال 1404، 15 در نظر گرفته شده است.

دستیار پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه با توجه به تعداد زیاد مجلات علوم انسانی، این مجلات باید نمایه شوند تا علاوه بر حفظ جایگاه بین المللی، در این زمینه در دنیا تاثیر بیشتری داشته باشند.

البته لازم به ذکر است که صحبت از توجه به علوم انسانی، نشریات این حوزه و استنادها موضوع جدیدی نیست و با جست و جو در سایت های خبری می بینیم که سال هاست این صحبت ها بر سر ضرورت بوده است. نمایه سازی نشریاتبه خصوص مجلات علوم انسانی; اما تاکنون تغییر قابل توجهی در این زمینه ایجاد نشده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها