مدیریت شهر قم در شب قدر امتیاز رد کرد

[ad_1]

ایسنا/ قم گزارش میدانی ایسنا از جاده های منتهی به جمکران در شب قدر حاکی از آن است که بسیاری از مردم به دلیل مشکلات ترافیکی در زمان حضور در جمکران شب احیا را در خودروهای خود برگزار کردند. در این بین بسیاری از مردم به دلیل اینکه راهی برای رفت و آمد نداشتند و نمی توانستند به خانه برگردند با مشکلات عدیده کودکان و بزرگترها مواجه شدند.

در دو سال اخیر مردمی که تنها به همدلی و احیای شب های قدر از طریق تلویزیون و رادیو پرداختند، امسال با کاهش شیوع تاج گذاری و پوشش واکسیناسیون، بار دیگر خواستار الغوث و عفو برای حضور در اماکن مذهبی شدند. و همصدا از گناهان استغفار کن و درد و حسرت دو سال سخت پر درد را از تن و جان بشوی.

اما گویا مسئولان اداره قم در آن دو سال که به دلیل رعایت دستورالعمل های بهداشتی، مردم کمتر در این مراکز حضور داشتند، شیوه مدیریتی را فراموش کردند و یادشان نرفته بود که هر ساله تعداد زیادی از سوگواران. به مسجد مقدس جمکران بروید. ; از آنجایی که ترافیک فوق العاده سنگین منتهی به مسجد مقدس جمکران بسیار عجیب بود، ترافیکی که اگر تصمیمی گرفته نمی شد و مردم بدون محدودیت و اجرای طرح ترافیک تردد می کردند زمان کمتری را در ترافیک سپری می کردند.

ترافیک به ساعات پایانی مراسم و سیل بازگشت دسته جمعی مردم اختصاص نداشت، اما در همان ساعات اولیه و در ابتدای مراسم این ترافیک شدید ایجاد شد تا بسیاری از مردم نتوانند خود را به مسجدالحرام برسانند. جمکران و به صورت ترانزیت شروع به زندگی کردند.برای پروژه های عمرانی متعدد ساخته شده که به مسجد مقدس جمکران منتهی می شود، ایجاد این ترانزیت نشان از هنر مدیریتی شگفت انگیزی دارد.

احمد اقبالی، فعال رسانه ای در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان یکی از بدترین شب های مدیریتی زندگی من در این شهر بود.

وی افزود: متاسفانه برنامه احیای مردم در شب بیست و یکم که شب عزاداری و احیای مردم بود به دلیل عدم مدیریت محض در شهر قم به یکی از خاطرات بد شما تبدیل شده است.

وی گفت: متأسفانه همه کسانی که دیشب به جمکران رفتند با این مشکل مواجه شدند و ساعت ها در خیابان های اطراف جمکران با مشکل تردد مواجه شدند؛ چرا که تمام راه های این مسجد قفل بود. به طرز عجیبی از ستون 60 مسدود شد و حداقل برای یک یا دو ساعت بسته بود.

شهروند قمی تصریح کرد: مسیر شهر قائم به جمکران نیز توسط ماموران راهنمایی و رانندگی شهرستان بسته شد و مردم برای استفاده از این محور باید از بقیع به سمت جمکران حرکت می کردند اما تردد از مسیر دیگری به مسیر دیگری منتقل شد و اتفاق دیگری نیفتاد. مسیر نیز بسیار باریک و دو طرفه است که مشکلات خاص خود را ایجاد کرده است.

وی گفت: از بلوار مرجعیت که خیابان به طور کامل بسته شده بود و با اینکه فاصله چندانی با مسجد نداشت، هیچکس نمی توانست با خانواده در آن جاده قدم بزند و راه برگشتی هم وجود نداشت.

اقبالی گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر مراسم ویژه شب‌های عرفه و قدر در قم به دو مرکز مهم فرهنگی حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران محدود شده است و بیشتر مردم به حضور در این مراسم علاقه‌مند هستند. این مراسم در این دو مکان برگزار می شود.» اما دو مشکل اساسی وجود دارد: اول اینکه این دو مرکز از نظر حمل و نقل عمومی با مشکلات زیادی مواجه هستند و دوم اینکه مردم در هنگام بازگشت با مشکلات زیادی مواجه هستند.

اکبر عظیمی یکی دیگر از شهروندان قمی که در این ترافیک عجیب دچار مشکل شده بود نیز به ما گفت: درد ما این است که مسئولان در این زمینه پاسخی نداشته اند و به نظر می رسد به مشکلات ما توجهی نکرده اند. مگر می شود در مسیر جمکران بیش از دو ساعت در ترافیک بود و مراسم همه خراب شود و در هیچ شبکه اجتماعی خبری از کارمندان نباشد و در محل حضور نداشته باشند؟

ضعف و کمبود اتوبوس های عمومی

وی گفت: حداقل با توجه به حضور گسترده مردم در شب نوزدهم می توانستند این احتمال را بدهند که مراسم شب بیست و یکم قطعاً شلوغتر باشد یا اینکه از یک مسیر مشخص جاده را به طور کامل مسدود کنند. و به همه گفت که از اتوبوس های نصب شده در ترافیک استفاده کنند.» یا اجازه حضور ندارند. دیشب بیشتر مردم بیش از دو ساعت بود که در ترافیک بودند و بر خلاف ما این ازدحام را فقط در مسیر چالوس و آن هم در اوج ترافیک از نوروز تجربه کردیم.

وی گفت: سال گذشته من و خانواده ام در این مراسم حضور داشتیم اما هیچ مشکلی نداشتیم اما امسال غیرقابل باور بود. تمام خودروهایی که در کنار ما بودند لب به اعتراض باز کردند و متأسفانه حرف هایی می زدند که خودشان می گفتند کار امشب ما را خراب کرد.

وی گفت: اگر مسئولان فرهنگی کل مراسم و بهترین مداحان و سخنرانان را در دو مکان مستقر نکنند این مشکلات کمتر پیش می آید. خیلی ها چه قبول کنند و چه نپذیرند برای شرکت در مراسمی به مداح و سخنران مراسم توجه می کنند و وقتی در آن شب ها دو مراسم بزرگ بیشتر برگزار نمی شود، این مشکلات بیشتر نمایان می شود. قرار است برنامه های دیگری مانند ورزشگاه شهید حیدریان و هیئت های بزرگ برگزار کنیم تا بار ترافیکی در سطح شهر کشیده شود نه آن جنجالی که دیشب ایجاد شد.

گزارش میدانی ما از مسیرهای منتهی به جمکران حاکی از آن است که بسیاری از مردم به دلیل مشکلات ترافیکی در زمان حضور در جمکران شب احیا را در خودروی خود برگزار کردند. در این میان بسیاری از مردم به دلیل نداشتن راهی برای رفت و آمد و بازگشت به خانه با مشکلات عدیده ای از کودکان و بزرگترها روبه رو شدند که در گفت و گو با بسیاری از آنها نیز به آن اشاره شد.

اینکه مردم نتوانند در بهترین شب سال و در بهترین مکان در این شب بزرگ عبادات خود را انجام دهند فقط یک مشکل دارد و آن عدم هماهنگی لازم برای این شب بزرگ است. متأسفانه اگر پیش بینی های مسئولان برای حضور مردم در شب نیمه شعبان امسال که از سوی مسئولان «میلیونی» تلقی می شد، کاملاً اشتباه و به دلیل مصادف شدن با نیمه شعبان بود. با ممنوعیت شب عید، بسیاری از مردم مشغول تهیه اقلام شب عید و شرکت بودند. آنها در مسجد کمتر داشتند، که قطعاً گزینه محتمل‌تری بود. دیشب هم پیش بینی کردند افرادی که با هزاران دلیل معنوی به مسجد مقدس جمکران می آیند تا این حد آشفته شوند و به گفته خودشان زیباترین و مهم ترین شب سال خود را خراب کنند.

این ناهماهنگی برای شهری که مدعی برگزاری بزرگترین اجتماع مهدوی در جهان است کمی عجیب است و بهتر است مسئولان به جای تلاش برای ثبت ملی این اجتماع بزرگ مهدوی، کمی مشکلات و کاستی ها را اصلاح کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها