مرکز ملی ذخایر ژنتیکی زیرساخت راهبردی کشور / تبدیل شدن به یک بیوبانک مرجع

[ad_1]

معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با اشاره به تبدیل این مرکز به عنوان بانک زیستی مرجع در کشور، تاکید کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران یک مرکز مشترک نیست. اما زیرساخت های استراتژیک برای کشور. یک زیرساخت استراتژیک را نمی توان به عنوان یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی در نظر گرفت. بنابراین هم در بعد حقوقی و هم در بعد مالی و حمایتی نیازمند توجه ویژه است.

دکتر. رضا آذربایجانی، معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران (وابسته به جهاد دانشگاهی) در گفت وگو با ایسناوی با اشاره به اهمیت نامگذاری 15 فروردین به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، گفت: ثبت این روز در تقویم رسمی کشور از دو جهت حائز اهمیت است. اولاً این مرکز به دستور مقام معظم رهبری به عنوان عالی ترین مقام کشور تأسیس شد که نشان دهنده اهمیت این بانک زیستی و لزوم پیشروی در جهت حفاظت از ذخایر زیستی و ژنتیکی کشور است. از سوی دیگر مصادف شدن این روز با آغاز فصل بهار علاوه بر نزدیک بودن به روز طبیعت، به فرهنگ سازی خاص خود در بین عموم مردم این منطقه کمک می کند. زیرا تا زمانی که موضوع به یک فرهنگ عمومی تبدیل نشود، فعالیت های انجام شده به نتیجه مطلوب نمی رسد.

وی تاکید کرد: رویکردی که می توان برای سال 1401 در این زمینه در نظر گرفت، تلاش همه دستگاه ها و فعالان عرصه منابع و ذخایر ژنتیکی کشور است تا با کمک و حمایت مردم، مشکلات و معضلات موجود را نیز حل کنند. به منظور ارائه اطلاعات به روز در این زمینه، قرار دادن فعالیت ها و دستاوردها در سطح جامعه.

پیوند امنیت و سلامت غذایی کشور با حفظ ذخایر و ذخایر ژنتیکی

با اشاره به اهمیت حفظ ذخایر و ذخایر ژنتیکی کشور برای استقرار پایه‌های امنیت غذایی و امنیت سلامت، آذربایجانی افزود: امنیت غذایی موضوعی است که در یک کشور و زیستگاه آن بر اساس منابع غذایی، اقلیم و سبک زندگی در طول سالیان متمادی شکل می گیرد، به گونه ای که یک جامعه و یک کشور بتوانند برای استفاده از منابع برنامه ریزی و اقدام کنند. تضمین امنیت غذایی بر اساس ظرفیت ها، منابع موجود، نیازهای فیزیولوژیکی و سایر پارامترها.

معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران تصریح کرد: مردم مهم‌ترین و اصلی‌ترین حافظان ذخایر ژنتیکی و زیستی هستند و اگر بدانند تضمین غذا و سلامت ارتباط مستقیمی با حفظ ذخایر دارد. میراث ژنتیکی کشور و منابع بیولوژیکی خود بهترین راه حل است. حفاظت می گیرند. تاثیر چنین موضوعی را در بحث امنیت غذایی در ابعاد مختلف از جمله فرهنگ عمومی، دانش و سنت بومی، منابع زیستی بومی، تغییرات آب و هوایی در یک کشور مشاهده می کنیم که از آن می توان الگوی مناسب و منحصربفردی برای هر کشور طراحی کرد. و بر اساس امنیت غذایی است.

حرکت به سمت اکتشاف پایدار بر اساس منابع ژنتیکی بومی و دانش مدرن

دکتر. آذربایجانی گفت: در صیفی جات و تره بار وابستگی زیادی به بذر وارداتی وجود دارد. ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بذر در جهان است، اما در عین حال یکی از بزرگترین واردکنندگان بذر در جهان است. وقتی این دو موضوع با مسائل سیاسی و اجتماعی تلفیق می شود نشان می دهد که آمار تولید صیفی و سبزی در شرایطی که بیشتر بذرهای کشور وارد می شود، آمار واقعی نیست و تا زمانی که نتوانیم این بذرها را در داخل تولید کنیم، ظرفیت لازم در این زمینه وجود دارد. ما حوزه انتخابیه نخواهیم داشت.

وی افزود: پروژه های کلان را در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران تعریف کرده ایم که می تواند به سمت استفاده پایدار از این منابع بر اساس ذخایر ژنتیکی بومی و دانش جدید در حوزه بیوتکنولوژی پیش برود. تولید بذر هیبریدی یکی از پروژه های کلان و برنامه های راهبردی در حال انجام در این مرکز بوده است. در زمینه تولید 4 بذر هیبریدی فلفل دلمه ای، کاهو، گوجه فرنگی و خیار از طریق جمع آوری ذخایر ژنتیکی بومی کشور و بر اساس ثبت، ثبت و نگهداری این منابع – که ماموریت اصلی مرکز ملی است. برای ژنتیک و ذخایر بیولوژیکی ایران – و لذا با شناسایی و تعیین ویژگی های ژنتیکی، ذائقه ای، سعی در حرکت به سمت بهره برداری پایدار و کمک به امنیت غذایی کشور در چارچوب طرح های فناورانه مرکز داریم.

مرکز ملی ذخایر ژنتیکی زیرساخت راهبردی کشور / تبدیل شدن به یک بیوبانک مرجع

مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران زیرساخت راهبردی کشور

معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: دوران کنونی یکی از حساس ترین برهه هاست که اگر کشور به این حوزه توجه ویژه ای داشته باشد، می توان گفت که متوجه شده است. وضعیت به درستی و در غیر این صورت ضرر و زیان زیادی خواهد داشت.» برو داخل کشور اهمیت وجود مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در ابتدای راه اندازی این مرکز در سال 1386 با دستور مقام معظم رهبری باید برای سیاستگذاران روشن می شد، اما متاسفانه تا زمانی که مشکل و بحرانی در کشور وجود نداشته باشد. ، اهمیت برخی از مسائل نامشخص است. سال ها از ایجاد این مرکز می گذرد و مواجهه با بحران هایی مانند تحریم یا اپیدمی بیماری ها به ما نشان داده است که وجود منابع ژنتیکی و استاندارد شده در یک بانک زیستی چقدر می تواند مفید باشد.

دکتر. آذربایجانی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم با ابربحران هایی مانند تغییر اقلیم و مسائل جمعیتی مواجه است که ضرورت توجه ویژه به حوزه ذخایر ژنتیکی و زیستی را نشان می دهد. از سوی دیگر، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده است تا اهمیت توجه به ذخایر ژنتیکی و زیستی را به دلیل تهدیدات بیولوژیکی که به طور عمدی یا ناخواسته برای کشور ایجاد می‌کند، به درستی شناسایی و تبیین کند.

او اضافه کرد: دستور اولیه تأسیس این مرکز همزمان با دستور ایجاد ردیف بودجه مستقل و تجمیع قانونی این مرکز بود که نشان می دهد مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران یک مرکز مشترک نیست، بلکه زیرساختی راهبردی برای کشور است. . با یک زیرساخت راهبردی نمی توان به عنوان یک پژوهشکده یا پژوهشکده برخورد کرد و این مرکز هم در بعد حقوقی و هم در بعد مالی و حمایتی نیازمند توجه ویژه است.

ضرورت توجه ویژه دولت سیزدهم به حوزه ذخایر ژنتیکی و زیستی

دکتر. آذربایجانی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با مشکلات و چالش‌های بودجه‌ای و مالی زیادی مواجه بوده‌ایم، اما همواره تلاش کرده‌ایم فعالیت‌های خود را در حد استانداردهای جهانی نگه داریم. اما حفظ این مرکز به عنوان بیوبانک مرجع کشور مستلزم هزینه های نگهداری و ارائه خدمات به ذی نفعان آن است که با نگرش های چند سال پیش نمی توان این کار را انجام داد. دولت سیزدهم باید سازوکار حمایت از زیرساخت های راهبردی کشور مانند مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی را در اولویت قرار دهد.

تبدیل به بانک زیستی مرجع در کشور شوید

معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با اشاره به مهم ترین اقدامات انجام شده طی یک سال گذشته گفت: یکی از اتفاقات خوب سال گذشته تصویب آیین نامه حفاظت از ژنتیک بود. منابع.” بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ علم، پژوهش و فناوری و همچنین جهاد دانشگاهی صورت گرفت. با توجه به نتایج به‌دست‌آمده، زیست‌بانک مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران به‌عنوان بانک زیستی مرجع در زمینه میکروارگانیسم‌ها، سلول‌های انسانی و حیوانی شناخته شد که صلاحیت صدور شناسه و کد منحصر به فرد برای هر نمونه و ارائه یک نمونه استاندارد برای تحقیق این سوال نیز لزوم حمایت دولت محترم از این مرکز را نشان می دهد.

سیاست درهای باز برای همکاری های تحقیقاتی علمی

دکتر. آذربایجانی افزود: در چارچوب همکاری های علمی، پژوهشی و فنی، سیاست درهای باز را دنبال می کنیم و با مراکز فعال در این زمینه قرارداد همکاری منعقد کرده ایم. در سطح بین‌المللی، از طریق نهادهای حقوقی بین‌المللی مانند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی، که زیر نظر حفاظت از تنوع زیستی سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند، همکاری و تعامل خوبی برای ارتقای تنوع زیستی یا گونه‌های در معرض خطر ایجاد می‌کنیم. .

پروژه ای مهم برای احیای حیوانات بومی منقرض شده کشور

معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بیان کرد: امیدواریم طرح ویژه ای که این مرکز برای احیای حیوانات منقرض شده بومی مانند گاو گلپایگانی انجام داده است مورد حمایت قرار گیرد. ذخایری مانند گاو گلپایگانی یا سیستانی در حال انقراض یا در خطر انقراض هستند و تنها مرکزی که توانسته ذخایر بیولوژیکی و ژنتیکی این گاوها را در کشور حفظ کند، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران است. با استفاده از توان فناورانه این مرکز می توان این دامنه های از بین رفته را احیا کرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها