مشخصات و قیمت خرید اواپراتور پلیت

مشخصات و قیمت خرید اواپراتور پلیت – تشکر
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

ضریب عملکرد (COP) کندانسورهای سرمایش تبخیری بسیار بالا و معمولا 4.0 یا بیشتر میباشد. COP (نسبت بین ظرفیت تبرد بر حسب تن تبرید به انرژی مصرف شده توسط کل چیلر به کیلووات). This c​on tent has been  do​ne  by GSA Co ntent Ge nera to r ᠎DEMO!

اواپراتور یک نوع مبدل حرارتی است و از اجزای اصلی سیکل تبرید و چیلر تراکمی است. مبدل های پلیت اواپراتور یا کندانسور در چیلرها باید تحت فشار کششی یا تنشی نباشند (ویکچوالی) نام قطعه متصل کننده به جای فلنج است .

به دلیل نوسانات شدی بازار قیمت یک کوئل اواپراتور ثابت نمیباشد و همواره متغیر است. اواپراتور و کندانسور هر دو نوعی مبدل حرارتی هستند، ولی هدف از تبادل حرارت در آنها متفاوت است.

این نوع اواپراتور در تیوبی لبریز از آب قرار میگیرد که گاز مبرد سرد داخل لوله های مسی در حرکت است.با ایجاد اثر پوسته لوله دمای آب شل تیوب کاهش می یابد و به مدار تبریدی چیلر باز میگردد.در این مدل سیالی که خنک میشود آب است و در انواع چیلرهای ترکمی کاربرد دارد.

در این اواپراتور دو دو ورودی و دو خروجی تعبیه شده است و مبرد و آب در میان صفحات به شکل یک در میان جریان دارند و در جهت مخالف هم حرکت می کنند.

شکل زیر به سادگی نحوه کار اواپراتور را تشریح می کند. تنها یک لوله معمولاً مسی به شکل مارپیچ با عبور مبرد از داخل خود گرمای فضای اطراف را جذب میکند.

وظیفه اصلی اواپرتور خنک سازی فضای اطراف است این دستگاه ترکیبی از دسته لولهها و پره(فین) میباشد. چیلر با کمپرسور توربینی یا تیغه ای که از این نوع کمپرسورها در سیستم تهویه مطبوع به ندرت در تناژهای بزرگ دیده شده است ولی در تناژ های کوچک نوع خانگی قابل مصرف است .

مانند چیلرها، پکیج یونیت ها، داکت اسپلیت، دستگاه های GHP و VRF و … 1. بدین منظور و جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به لوله ها، در محوطه ورودی جریان به فضای پوسته (داخل پوسته و جلوی نازل ورودی)، از صفحه انحراف دهنده جریان ورودی (Impingement Plate) استفاده میشود.

در اواپراتور پوسته لوله چیلر براساس ورودی گاز از نظر تعداد اکسپنشن – تعداد خروجی لوله ساکشن و پالس رفت و برگشت تقسیم بندی می گردد .

انواع اواپراتور بر مبناهای مختلفی به دسته های گوناگون تقسیم بندی می شود که مهم ترین آنها تقسیم بندی بر اساس ساختار و نیز هدف از کاربرد آن است.

اواپراتور، که معنی آن تبخیرکننده است، نوعی مبدل حرارتی است. علت مارپیچی بودن لولههای مسی آن است که انتقال حرارت فرایندی کند و زمان بر است، بهطوری که باید طول لولهها بلند باشد تا تمام مبرد تبخیر شود.

برای آنکه با نقش اواپراتور بیشتر آشنا شویم بهتر است مروری داشته باشیم بر سیکل تبرید تراکمی. کویلهای اواپراتور ایرکاندیشن بطور کاملا گستردهای در تجهیزات تهویه مطبوع کاربرده میشود.

احتمال یخ زدگی در کویلهای سردخانه وجود دارد و باید هیتردار ساخته شوند. همانطور که اشاره شد ، کارایی بالایی دارد.

همانطور که از اسمشان بر میآید، این نوع اواپراتورها برای سردکردن هوا طراحی شدهاند. همانطور که میدانیم سیستم تبرید از چهار دستگاه اصلی تشکیل میشود، کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط.

کویل اواپراتور شل اند تیوب : کویل های شل تیوب یکی دیگر از انواع اواپراتورها میباشد که در تهویه دی ایکس از تناژ 5 الی 800 تن تبرید طراحی و تولید میگردد.

برای طراحی ایرکاندیشن از لولههای مسی با ابعاد 3.8 اینچ و ضخامت 0.4 میلیمتر بهره گرفته میشود. مبدل انبساط مستقیم حرارت فین و لولههای 3.8 مسی را جذب میکند سپس این گرما باعث تبدیل مایع مبرد به گاز خواهد شد.

یک ترموستات (thermostat) قابل تنظیم دمای مایع را اندازه میگیرد و آنقدر مسیر چیلر را سیرکوله میکند تا دمای ثابت درون مخزن حفظ شود.

این صفحه به پخش کردن جریان سیال کمک کرده و آن را به طرف کنارههای مبدل هدایت میکند. وزن آن ها نیز کمتر است. ​Data was created with the help of G​SA Conte᠎nt G en er ator Dem oversion.

قیمت اواپراتور های صفحه ای معمولاً نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است. عملکرد این نوع اواپراتور ها مشابه دسته قبلی است.

دلیل نام گذاری آنها استفاده از چندین صفحه نازک برای تبادل حرارت است. طراحی ساده و قیمت کم این مبدلهای حرارتی دلیل محبوبیت آنهاست.

دارد که خود در ظرفیت ها و طرح های گوناگون طراحی و ساخته می شود. در اواپراتور های سیلابی مبرد بیشتری شارژ می گردد به همین علت باید بررسی های بیشتری برای نشتی چیلر انجام شود.

از دیگر کاربردهای کویل اواپراتور با عنوان مبدل حرارتی برودتی میتوان به استفاده از آنها در صنایع غذایی، کارخانجات نوشابه سازی نیز اشاره کرد.

تعداد فینهای استفاده شده درون آنها از مدل ایرکاندیشن کمتر درنظر گرفته میشود. اگر از آن به عنوان سیستم سرمایش صنعتی استفاده شود آب در یک مبدل حرارتی وارد می شود و سپس این مبدل دمای آن را کاهش می دهد.

در اواپراتور پوسته و لوله (که همان اواپراتور آبی یا اواپراتور مرطوب است) که در شکل زیر نشان داده شده است، دسته ای از لوله ها (تیوب ها یا کویل) درون یک پوسته جاسازی شده است که معمولا سیال مایع (مبرد و یا هر سیال صنعتی) از داخل لوله ها و آب یا هر سیال دیگری از پیرامون لوله ها (داخل پوسته) حرکت می کند.

حرارت توسط آب خنککاری که درون تیوبها در حرکت است خارج میشود. بافلها قطعهای دایره شکل هستند که قسمتی از آن بصورت افقی و یا عمودی و یا از مرکز دایره بریده شده است.

لولهها در ردیفهای موازی و بصورت افقی و یا عمودی قرار میگیرند که به این حالت، آرایش خطی (In Line) میگویند.

اواپراتور پلیت بشقاب معمولاً بسته به کاربرد و مایعات مورد استفاده ، باریک یا واشر هستند. در این سیکل ابتدا گاز مبرد وارد کمپرسور شده، و فشارش افزایش مییابد، سپس وارد کندانسور شده حرارت خود را به محیط بیرون میدهد و تبدیل به مایع میشود، در مرحله بعد با عبور از شیر انبساط، افت فشار پیدا کرده و دمای تبخیرش پایین میآید و آماده ورود به اواپراتور میشود.

از آنجا که ضریب انتقال حرارت در سمت گاز بسیار کوچکتر از مایع است، سطوح انتقال حرارت پره دار در سمت گاز برای افزایش سطح انتقال گرما استفاده میشوند.

2. معمولا این سطوح از جنس آلیاژهای فلزی ساخته می شوند. اواپراتور پلیت صفحه ای واشردار پر کاربردترین نوع اواپراتور پلیت است که شامل مجموعه ای از صفحات نازک با سطوح موج دار یا منحنی است که سیالات را از یکدیگر متمایز می کند.

در این اواپراتور ها آب در تیوب ها در جریان دارد و مبرد به صورت تبخیری در درون شل تبخیر می شود.

اواپراتور یک هیت اکسنجر یا مبدل حرارتی بوده که کار انتقال انرژی حرارتی جریان آب به گاز مبرد را انجام می دهد.

معمولا به دلیل دانسیته بالای مبرد مایع، اتصال ورود مبرد در پایین و خروج آن (بخار مبرد) در قسمت بالای اواپراتور صفحه ای تعبیه شده است.

البته حدودا تا ۱۰ %- هم این تفاوت ممکن است به چشم بخورد که اگر مشاهده شد یعنی چاه ارت دچار بی آبی و خشکی شده است.

ابتدا آنکه دو سیال با هم ترکیب نشوند و همزمان میزان نرخ انتقال گرما حداکثر میزان ممکن باشد. انبساط یا انقباض به تنهایی ممکن است موجب شکستن و یا خمیدگی لولهها شود، لذا اختلاف درجه حرارت دو سیال که با هم تبادل حرارت میکنند نباید زیاد باشد، مبدلهای سر ثابت مواقعی بکار میروند که تغییرات درجه حرارت محدود باشد.

جهت جریانات در مبدلهای پوسته لولهای برای افزایش نرخ انتقال حرارت، در خلاف همدیگر است. ساختمان این نوع از مبدلهای حرارتی شامل یک پوسته است که مانند یک مخزن عمل می کند و داخل آن لولههای مارپیچی قرار گرفته اند.

پوسته و لوله؛ مبدلهای حرارتی پوسته و لوله از تعداد زیادی لوله کوچک تشکیل مبدل حرارتی صفحه ای پلیت شده است که درون یک پوسته استوانه ای قرار دارند.

جالب است بدانید مینی چیلرهایی که از لولههای مسی فیندار ساخته میشوند بدون مصرف هیچگونه آبی فرایند خنک شدن را انجام میدهد.

آبی که گرما را از فضای هدف گرفته ، به اواپراتور می آید. لذا سوختن کمپرسور در چیلرهای کندانسور هوایی به مراتب بیشتر از چیلر های تراکمی کندانسور آبی می باشد.

راندمان کاری پائین، و دغدغه های بهداشتی از مهم ترین دلایل کم شدن گرایش به این دسته اواپراتور ها بود.

در مقاله استفاده از واترجت صنعتی برای شستشوی اواپراتور پلیت میتوانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. در این مقاله با انواع اواپراتور و انواع مختلف آن آشنا شدیم.

در این مقاله میخواهیم با اواپراتورها و انواع آنها و همچنین روش کارشان بیشتر آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

“اواپراتور صفحه ای” بیشتر در چیلر های ظرفیت متوسط و بالا دیده می شود. این اواپراتورها در انواع ظرفیت های متوسط با طراحی ساده مورد استفاده قرار می گیرد.

اواپراتور چیلر از قطعات اصلی و تعیین کننده در طراحی و تولید چیلر است. در بیشتر چیلرها از این نوع اواپراتور استفاده می شود.

با توجه به اینکه سطح انتقال حرارت در اواپراتور های صفحه نسبت به اپراتورهای پوسته و لوله بیشتر است، ابعاد آن کوچکتر می باشد.

نحوه کارکرد اواپراتور های صفحه ای بدین گونه است که تعداد زیادی صفحه در کنار یکدیگر و به صورت آبندی شده قرار گرفته اند و در فضای خالی میان این صفحات به صورت یکی در میان آب جریان دارد و در جهت مخالف مبرد جریان پیدا می کند و حرارت از طریق صفحات این اواپراتور منتقل می شود.

در طراحی اواپراتور های برودتی بسیار مهم است که مبرد در هنگام خروج از آن به طور کامل تبخیر شده باشد، زیرا وجود مایع در خط مکش برای کمپرسور مضر است، لذا اواپراتور را به گونهای انتخاب میکنند که دمای گاز خروجی از آن بیشتر از دمای تبخیر مبرد باشد، که اصطلاحاً به آن سوپرهیت گویند.

“اواپراتور” (Evaporator) ، محلی است که تبدیل فاز مبرد، از مایع به گاز، در آن انجام می شود. آیا استخر در محیط سر است یا گرم؟

علاوه بر این، عدم وجود فن باعث کاهش قابل توجه سطح سر و صدا نیز میشود. به این ترتیب حرارت هوا به مبرد منتقل شده و باعث تبخیر آن میشود، از سمت دیگر هوای سرد شده به داخل فضای اتاق وارد میشود.

با دمیدن فن، هوای گرم در لابهلای فینها که در میان آنها لولههای مسی وجود دارند، جریان مییابد. هوای محیط به صورت مکانیکی از میان کویل کندانسور گردش میکند و حرارت را به اتمسفر میفرستد.

سیکل ترمودینامیکی یک چیلر جذبی (absorption chiller) به وسیله یک منبع حرارتی کار میکند. به علت آنکه آب در چیلر در یک سیکل بسته جریان دارد امکان آن که آلوده شود بسیار کم می باشد.

یک سیال (مثلاً آب) از یک سمت پوسته وارد شده و با عبور از مجاورت لولهها از سمت دیگر آن خارج میشود.

از آنجایی که مینی چیلرها توانایی گرمایش نیز دارند برای استفاده از این توانایی تنها کافی است به جای آب سرد آب گرم وارد قسمت پمپاژ شود.

از آنجا که این فرایند گرما گیر است، همواره محل شکل گیری سرما در یک سیستم برودتی، اواپراتور است. وسیله قطعه ای به نام شیر انبساط میزان مبرد ورودی به اواپراتور چیلر کنترل می شود.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها