ممنوعیت ورود دام به مراتع تا پایان اردیبهشت/ 53 هزار تن کاهش علوفه از مراتع سمنان

[ad_1]

ایسنا/ سمنان معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و مدیریت آبخیزداری استان سمنان از ممنوعیت ورود دام به مراتع تا پایان اردیبهشت ماه خبر داد.

علی ترابی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه قبل از شروع فصل دامپروری در اوایل خردادماه موظفیم از ورود دام به مراتع استان جلوگیری کنیم، گفت: استان سمنان از ورود عشایر و دام های آنها به مراتع استان خارج از فصل تولید مثل جلوگیری می کند.

علی ترابی درباره کوچ زودهنگام عشایر به استان سمنان اظهار کرد: طرح ملی مدیریت کوچ با هدف جلوگیری از ورود زودهنگام دامداران و عشایر روستایی به مراتع در حال اجراست.

وی گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها حدود 53 هزار تن علوفه مرتعی را نسبت به شرایط عادی کاهش دادیم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: چرای زودرس دام در مراتع استان باعث از بین رفتن پوشش گیاهی، فشردگی خاک و کاهش رشد گونه های تغذیه کننده از مراتع می شود.

ترابی ادامه داد: اگر عشایر و دامداران محلی زودتر وارد مراتع شوند، احیای گیاهان مرتعی به خطر می افتد و بذرکاری تا سال های آینده انجام نمی شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و مدیریت آبخیزداری استان سمنان تغییر اقلیم را بخشی از دلایل ورود زودهنگام عشایر به مراتع استان دانست و گفت: و بدین ترتیب در داخل به مقصد می رسند. 24 ساعت. بنابراین در این شرایط اداره کل امور عشایری استان موظف است نهاده ها و آب مورد نیاز دام های عشایر را برای جلوگیری از ورود زودهنگام عشایر به مراتع تامین کند.

ترابی با بیان اینکه طرح مدیریت کوچ در 3 میلیون و 741 هزار هکتار از مراتع استان سمنان در حال اجراست، گفت: دستگاه های متولی در استان سمنان از ورود زودرس و زودرس دام های عشایری به مراتع استان جلوگیری می کنند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان یادآور شد: هرگونه فشار ناشی از چرای دام اعم از دام مازاد و یا خارج از فصل چرا باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و فرسایش خاک می شود.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها