هفت بیماری که با “استرس” به سراغ شما می آیند

[ad_1]

پاسخ بدن ما به استرس و اضطراب بر بسیاری از عملکردهای آن به روش های پیچیده تأثیر می گذارد. وقتی روابط متقابل این فرآیندها را بررسی می کنیم، متوجه می شویم که چگونه هر بخش نقش واقعی را در کمک به ایجاد احساس خستگی ایفا می کند. با پرداختن به هر یک از این عوامل به صورت جداگانه، می‌توانیم تغییرات ساده‌ای در سبک زندگی ایجاد کنیم و اضطراب را کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا، فرادید او می‌نویسد: «وقتی به اضطراب فکر می‌کنید، سناریوهای مختلفی می‌تواند به ذهنتان خطور کند: آن طرف و آن دسته از کم‌خوابی‌های مکرر، نگرانی در مورد رویدادهای احتمالی آینده، غرق شدن در افکار فعلی مانند یک اپیدمی یا حمله پانیک (حمله پانیک)». حتی اگر اختلال اضطرابی برای شما تشخیص داده نشده باشد، احتمال دارد در مقطعی از زندگی خود علائم اضطراب را داشته باشید.

در این مواقع، هنگام آماده شدن برای بدترین حالت ممکن است حالت تهوع، ضربان قلب سریع، تعریق بیش از حد، سفتی قفسه سینه و تنش در فک، گردن، شانه‌ها یا افکار آزاردهنده را تجربه کنید. اما آیا اضطراب می تواند باعث خستگی شود؟

ممکن است پس از تجربه این علائم واقعاً احساس خستگی کنید. این احساس در هر نقطه ای از طیف خستگی رخ می دهد، از احساس اینکه به تازگی از یک ماراتن برگشته اید تا احساس نیاز به خواب کافی برای دو روز، یا حتی خستگی خفیف که با چرت زدن از بین می رود.

در ادامه، در مورد دلایلی که اضطراب پرانرژی را از بین می‌برند و راه‌هایی برای بازیابی آن می‌خوانید.

اضافه بار هورمون استرس

اضطراب می تواند با افزایش بار هورمون های استرس در بدن باعث خستگی شود. پاسخ «جنگ یا گریز» یک پیوند کلیدی بین اضطراب و خستگی است. در واقع این فرآیند دارای سه مرحله است: هوشیاری، استقامت و خستگی. اضطراب سیستم های بدن را به هوشیاری تحریک می کند. این یک واکنش طبیعی و غیرارادی است که در مغز انسان برای زنده ماندن رخ می دهد.

زمانی که انسان ها با خطر واقعی و قریب الوقوع حمله یک شکارچی زندگی می کردند، منطقی بود که بدن ما بدون فکر زیاد واکنش نشان دهد. چنین تهدیداتی در زندگی مدرن نادر است، اما مغز ما هزاران سال است که به همین روش واکنش نشان می دهد.

هورمون‌ها و مواد شیمیایی که در بدن ما ترشح می‌شوند تا ما را برای ایمنی آماده کنند، بر بسیاری از سیستم‌های بدن تأثیر می‌گذارند و تأثیر می‌گذارند و این تعامل منجر به خستگی می‌شود. آدرنالین و کورتیزول دو مورد از مهم ترین هورمون هایی هستند که در اینجا مورد بحث قرار می گیرند.

ابتدا آدرنالین ترشح می شود که باعث سفت شدن ماهیچه ها و افزایش ضربان قلب و فشار خون در آمادگی برای مسابقه می شود. بعداً در پاسخ به استرس، کورتیزول ترشح می‌شود و استفاده مغز از گلوکز، که یکی از منابع اصلی سوخت ماست، افزایش می‌یابد. بنابراین جای تعجب نیست که باعث خستگی می شود.

شما می توانید اصول اولیه این هورمون های استرس را تغییر دهید. چگونه؟ با تمرین منظم یوگا، تنفس آگاهانه، مدیتیشن یا ورزش هوازی. اگر در طول روز آرام هستید، سعی کنید به تدریج به این فعالیت ها عادت کنید و بر آنها مسلط شوید. در صورت بروز یک رویداد استرس زا، می توانید روی این فعالیت ها حساب کنید تا به شما آرامش دهد.

افزایش سطح قند خون

خستگی یکی از شایع ترین علائم هیپرگلیسمی (قند خون بالا) است که نشان داده شده است که با اضطراب در بیماران دیابتی مرتبط است. بدون توجه به کیفیت یا کمیت خواب، تغذیه یا ورزش، خستگی مداوم در بسیاری از افرادی که هیپرگلیسمی را تجربه کرده اند، گزارش شده است.

اگرچه نشان داده شده است که این ارتباط در دیابتی ها شایع تر و ماندگارتر است، اما در افراد غیر دیابتی که در معرض استرس روانی قرار دارند نیز مشاهده می شود.

در واقع واکنش طبیعی به استرس در همه افراد باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب و همچنین سطح کورتیزول می شود که باعث افزایش سطح قند خون می شود. یعنی اضطراب خستگی ناشی از نوسانات قند خون را دو برابر می کند.

در مواقع استرس به جای خوردن غذاهای خوشمزه مانند شکلات قدم بزنید. پیاده روی آرام آرامبخشی قوی است که به تنظیم قند خون نیز کمک می کند.

ذهنیت منفی

یکی دیگر از دلایل خستگی ناشی از اضطراب، افکار منفی تکراری (RNT) است که یکی از علائم رایج اضطراب است. RNT شامل افکار مداومی است که از نشخوار فکری (فکر کردن بیش از حد در مورد افکار غم انگیز و غم انگیز در مورد گذشته) و نگرانی (احساس ترس از آینده) ناشی می شود.

برخی از محققان بر این باورند که عادت به RNT برای مدت طولانی می تواند توانایی مغز برای تفکر، استدلال و ایجاد خاطرات را مختل کند. همانطور که مغز ذخایر انرژی خود را برای سوخت رسانی به این الگوهای فکری منفی هدر می دهد، انرژی باقی مانده برای سایر وظایف سازنده تر کاهش می یابد.

افکار منفی همچنین الگوهای خواب سالم را قطع یا مهار می کنند و باعث می شوند مغز آنها را در طول خواب رها نکند و در نتیجه انرژی مورد نیاز روزانه بدن از بین برود.

سعی کنید این باورهای غلط را با قالب بندی مجدد احساسات خود در مورد افکار مضطرب از بین ببرید. به جای تقویت کلمه “چه می شود اگر…”، روی چیزی تمرکز کنید که اکنون و جایی که هستید برای شما مفید است. اگر این کار را برای پنج دقیقه یا بیشتر انجام دهید، چه چیزی شما را خوشحال می کند؟ صرف نظر از اتفاقاتی که در اطراف شما می گذرد، فکر می کنید برای چه چیزی در زندگی خود باید سپاسگزار باشید؟

مشکلات گوارشی

تجربه همزمان مشکلات روده ای و روانی شایع است. این نشان دهنده ارتباط قوی بین سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش است که به عنوان محور مغز و روده شناخته می شود. به زبان ساده، آنچه در دستگاه گوارش ما اتفاق می افتد (و پیامد چیزی که می خوریم) بر مغز تأثیر می گذارد و بالعکس.

میکروبیوتای روده جمعیت پیچیده ای از میکروارگانیسم های دستگاه گوارش است. هنگامی که تعادل آن به هم می خورد، بدن می تواند شرایطی ایجاد کند که بر رابطه روده-مغز-غدد درون ریز تأثیر بگذارد. ابتدا سیستم غدد درون ریز آدرنالین را تولید و مدیریت می کند. تولید هورمون های حسی (سروتونین و دوپامین) توسط باکتری های روده نیز به این رابطه می افزاید.

گیرنده های GABA (گاما آمینوبوتیریک اسید) روی باکتری های روده نیز یافت می شوند. گابا یک آرام بخش طبیعی مغز است که به ما احساس خوبی می دهد. چگونه؟ این به بدن کمک می کند پس از آزاد شدن یک انتقال دهنده عصبی مرتبط با استرس (مانند کورتیزول و آدرنالین) آرام شود.

هنگامی که فعالیت GABA کم باشد، می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، بی خوابی و اختلالات خلقی شود. اینها تنها برخی از علائمی است که می تواند بر حرکات روده تأثیر بگذارد. همه اینها منجر به خستگی جسمی و روحی می شود.

شما می توانید با متعادل کردن باکتری های روده خود با غذاهای تخمیر شده غنی از پروبیوتیک، علائم افسردگی و اضطراب را به حداقل برسانید. ماست با باکتری زنده، کلم ترش، کامبوجا، کفیر، کیمچی، سوپ میسو و تمپه از جمله غذاهای خوبی هستند که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

افسردگی

اضطراب و افسردگی اغلب با هم مرتبط هستند. تحقیقات حتی یک ارتباط پیچیده بین افسردگی و کاهش سروتونین را نشان می دهد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی کلیدی برای تنظیم خلق و خو و احساس خوب است. اضطراب همچنین نشانه مستقیم کمبود سروتونین است. سروتونین خواب، خلق و خو و هضم سالم را تقویت می کند.

سروتونین تقریباً 90٪ منحصراً در روده تولید می شود. با این حال، مقادیر کمی نیز در هیپوتالاموس تولید می شود. ناحیه ای از مغز که برای انتقال سیگنال های تعادل انرژی بسیار مهم است.

این ساختار مخروطی شکل کوچک سیگنال های منتقل شده از طریق عصب واگ دستگاه گوارش را دریافت و بازتولید می کند، نقش مهمی در پاسخ به استرس، تنظیم خواب و تنظیم ساعت بیولوژیکی ایفا می کند، هورمون ها و مواد مغذی متعددی را شناسایی و پاسخ می دهد و به طور مستقیم به آن پاسخ می دهد. آنها .روی روحیه و انرژی ما تاثیر می گذارد.

دوپامین یکی دیگر از انتقال دهنده های عصبی است که خلق و خوی را با افسردگی کاهش می دهد. وجود این ماده در بدن باعث ایجاد احساس هوشیاری و بیداری می شود و زمانی که بدن به طور طبیعی کار می کند، صبح ها مقادیر زیادی از آن (برای انرژی روزانه) و مقدار کمتری در شب آزاد می شود (تا ما را برای خواب سالم). استرس عاملی است که می تواند سطح دوپامین را کاهش دهد و در نتیجه منجر به افسردگی، اختلالات خواب و خستگی شود.

مطالعات نشان می دهد که سطح دوپامین در مغز را می توان از طریق خوراکی با افزایش مصرف تیروزین و فنیل آلانین افزایش داد. هر دو اسید آمینه به طور طبیعی در غذاهای غنی از پروتئین مانند بوقلمون، گوشت گاو، تخم مرغ، لبنیات، سویا، نخود، عدس و لوبیا یافت می شوند.

مشکلات تنفسی

تنگی نفس و اضطراب ارتباط نزدیکی با هم دارند و این یکی از راه هایی است که اضطراب می تواند شما را خسته کند. اضطراب می تواند منجر به تنفس بد شود که به دنبال آن تنگی نفس ایجاد می شود و احساس تنگی نفس می تواند اضطراب را تشدید کند.

این یک چرخه معیوب است که معمولاً منجر به حالتی می شود که در آن فرد مضطرب تند و تنگی نفس است و از طریق قفسه سینه و شانه ها نفس می کشد.

این نوع تنفس مصرف اکسیژن و قابلیت استفاده را به حداقل می رساند. اگرچه مغز ما تنها 2 درصد از بدن را تشکیل می دهد، اما 20 درصد از ذخیره اکسیژن بدن را مصرف می کند. اکسیژن سوخت کار فیزیکی و ذهنی است. هنگامی که الگوهای تنفسی سطح اکسیژن سالم را به خطر می اندازند، این می تواند باعث خستگی قابل توجهی شود.

شما می توانید این چرخه اضطراب و خستگی را با تمرینات تنفسی متمرکز بشکنید. انجام منظم این تمرینات زمانی که اضطراب یا استرس را تجربه نمی کنید، برای آمادگی در صورت شروع ناگهانی اضطراب مهم است.

تمرینات تنفسی در سبک های مختلف وجود دارد. یک سبک ساده “تنفس رزونانسی” نامیده می شود که در آن شما تا پنج عدد به آرامی از طریق بینی خود نفس می کشید، سپس دوباره تا پنج عدد بازدم می کنید. این کار را چند دقیقه تکرار کنید. این تمرین برای از بین بردن هر گونه تنش و شل کردن عمدی گردن، شانه ها و فک مفید است.

مشکلات خواب

بیشتر عواملی که تا اینجا ذکر کردیم عمدتاً مربوط به مشکلات خواب است که اغلب علت خستگی بعد از اضطراب است. اما توجه به این نکته مهم است که چنین مسائلی همیشه یک فرآیند خطی مستقیم علت و معلولی نیستند. بسیاری از این مشکلات دوره ای هستند.

اگر به اندازه کافی نخوابیم، در معرض خطر تولید بیش از حد کورتیزول، قند خون و فشار خون بالا، افسردگی و اختلالات روانی و کاهش اشتها/هورمون های اشتها هستیم که بر سلامت گوارش ما تأثیر می گذارد.

خواب به وضوح پادزهر شماره یک برای احساس خستگی ناشی از اضطراب است. اما در عین حال، بسیاری از این عوامل، از جمله خود اضطراب، منجر به کیفیت پایین خواب می شوند. ما می توانیم با پرداختن به هر یک از عوامل ذکر شده در این مقاله و همچنین اتخاذ یک رویکرد پیشگیرانه برای سلامت خواب، سطح انرژی خود را بهبود بخشیم.

یک عادت ساده برای کمک به تنظیم مجدد ساعت بیولوژیکی بدن به یک الگوی خواب سالم، بیرون رفتن از خانه در صبح است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ساعات اولیه روز، تولید ملاتونین را تنظیم می کند و به ما کمک می کند شب ها احساس خواب آلودگی کنیم.

لازم نیست با اضطراب و خستگی زندگی کنید

هنگامی که استرس شدیدی را تجربه می کنید، مانند رانندگی در ترافیک سنگین یا موقعیت های استرس زا، مانند سخنرانی در جمع، احتمال بیشتری دارد که با اضطراب واکنش نشان دهید. حتی استرس عادی روزمره، مانند احساس غرق شدن در خانه، خانواده و مسئولیت های محل کار، می تواند به مرور زمان بر اضطراب شما غلبه کند.

پاسخ بدن ما به استرس و اضطراب بر بسیاری از عملکردهای آن به روش های پیچیده تأثیر می گذارد. وقتی روابط متقابل این فرآیندها را بررسی می کنیم، متوجه می شویم که چگونه هر بخش نقش واقعی را در کمک به ایجاد احساس خستگی ایفا می کند. با پرداختن به هر یک از این عوامل به صورت جداگانه، می‌توانیم تغییرات ساده‌ای در سبک زندگی ایجاد کنیم و اضطراب را کاهش دهیم. امیدواریم این مقاله برای دستیابی به این هدف برای شما مفید باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها