واکنش ها به حرفه های حاشیه ساز داور «عصر جدید».

[ad_1]

در روزهای اخیر که جنجال زبان فارسی به پایان رسیده و از سوی دیگر زبان شناسان به زبان شناسان و سخنرانان توصیه می کنند که در خانه با فرزندان خود به زبان مادری و گویش خود صحبت کنند، داور «عصر جدید» در برنامه ای به شرکت کننده این برنامه می گوید. بخش خواندن اگر بخواهد هنگام آواز خواندن در شهرهای بزرگ باید لهجه خود را “فراموش” کند و البته به او توصیه می کند در زادگاهش بماند.

به گزارش ایسنا، بازنشر حرفه ای اخیر یک چهره هنری به یک گوینده («پسر چوپان») در رابطه با لهجه او واکنش ها و انتقاداتی را در فضای مجازی به همراه داشته است.

ماجرا از این قرار است که در یکی از برنامه های اخیر «عصر جدید» که با اجرای احسان علیخانی در شب های نوروز 1401 از شبکه سه پخش می شود و امین حیایی، مجید اسماعیلی، کارن همایونفر و ژاله صامتی به عنوان داور حضور دارند. ژاله صامتی که به عنوان یک بازیگر شناخته می شود و نه متخصص در زمینه زبان و گویش، در واکنش به اجرای یکی از شرکت کنندگان این برنامه که هنر خود را در عرصه موسیقی به نمایش گذاشت و برخی از داوران از او تعریف کردند. اجرای ناب و الهام گرفته شده از طبیعت، در «تو آمدی اینجا، یعنی اول باید کلاس سخنرانی را شروع کنی، لهجه ها را فراموش کنی، می توانی حرف بزنی، باید کتاب بخوانی، باید ادبیات بدانی، باید بدانی. شعر» گفت. این یک شکل نیست…”

واکنش ها به حرفه های حاشیه ساز داور

این بیانیه ای کوتاه پس از چند روز است که با ورود برخی رسانه های خارجی، اختلافات بر سر مقایسه زبان فارسی با زبان های بومی و قومیتی که در گذشته گاهی به بحث و جدل منجر می شد، شکل دیگری به خود گرفت و منجر شد. به هشتگ هایی مانند How “مونوفارها” شد. و صفحه فارسی العربیه در توییتر لینک کمپینی را در توییتر با عنوان “رنج به خاطر زبان مادری با هشتگ #منوفرسی” به اشتراک گذاشت و پس از آن، خاکستر یک ماجراجویی قدیمی دوباره سر برافراشت تا اینکه مدت زیادی از بی بی سی فارسی نگذشته بود. چشمانش را به تاریخ باز کرد.

او به اجرای شرکت کننده «عصر جدید» اینگونه واکنش نشان داد یکی از زبان شناسان او می گوید: «اگر او در زندگی خود دو کتاب خوب زبان شناسی خوانده بود، آنقدر حرف مزخرف نمی زد که لهجه شما فراموش شود. یا اگر مدارس ما چهار چیز مفید و علمی در مورد آموزش زبان می‌دانستند، همگی یک گویش داشتند، از جمله لهجه خودشان، و هیچ لهجه‌ای بر دیگری برتری ندارد.»

واکنش ها به حرفه های حاشیه ساز داور

علاوه بر این کاوه فیض الله، مترجم وی در پاسخ نوشت: «شجریان نامه ای نوشت که در ابتدای برنامه بام خواند، آنجا بود که فهمیدم چقدر لهجه مشهدی دارد و این یکی از نقاط قوت او در خوانندگی است.» اگر نبود. با آن لهجه، برخی از آثار او، مانند اشعار عطار در دود عود یا آلبوم شب، سکوت، کویر، چندان جادویی نخواهد بود.»

یوسف سعادت، پژوهشگر زبان‌شناسی تاریخی زبان‌های ایرانی وی در آخرین توییت خود گفت: مردم باید به لهجه های مختلف عادت کنند. خوب است اگر: 1. گویندگان رسانه های استانی به زبان های رایج هر استان به گویش های مختلف صحبت کنند.

۲. گویندگان رسانه های استانی در بخش فارسی (حتی در برنامه های رسمی) به زبان فارسی به گویش معمول استان صحبت می کنند.

3. رادیو و تلویزیون ملی تلاش می کند تا گویش های فارسی مناطق مختلف ایران و افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان را در برنامه های غیررسمی خود قرار دهند.

*مردم ایران عادت نداشتند برنامه های رسمی مانند اخبار را با لهجه ای غیر از گویش استاندارد ایرانی بشنوند، اما پس از شنیدن گویش فارسی افغانستان و تا حدودی تاجیکستان در #فارسی_فارسی، دیگر آشنایی کاملی با موضوع ندارند.

* این اقدامات به نوبه خود برخی از دلخوری ها و توهین ها را از بین می برد و به تسهیل ورود بیشتر افراد به جامعه و برخورداری از فرصت های اجتماعی کمک می کند. زمانی که او به شنیدن موسیقی، زبان و لهجه‌ها عادت کرد، احتمالاً می‌تواند زیبایی این پدیده‌ها را بهتر درک کند.»

برخی از کاربران فضای مجازی نیز بر این باورند که ویدیوی کامل منتشر نشده داور «عصر جدید» در فضای مجازی باعث اشتباه در این زمینه شده است و یکی از آنها نوشته است:

واکنش ها به حرفه های حاشیه ساز داور

قبلا (در گفتگو با ایسنا) عفت امانی، پژوهشگر و عضو گروه زبان و گویش های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی وی با انتقاد از «آزار دادن اقوام ایرانی با زبانشان»، گفت: «آزار دادن به اقوام ایرانی به ویژه با سبک کردن زبانشان، آفت است».

مجید طامه، معاون گروه زبان و گویش های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی وی همچنین گفت که «گویندگان نباید از استفاده از گویش خود خجالت بکشند» و فرهاد قربان زاده، زبان شناس و فرهنگ شناس وی با اشاره به اهمیت حفظ گویش ها در خانواده، پیشنهاد کرد زبان شناسان در خانه با فرزندان خود به زبان و گویش مادری خود صحبت کنند تا این میراث ارزشمند به فرزندانشان نیز منتقل شود.

واکنش ها به حرفه های حاشیه ساز داور

پرکاربردترین کلمات کلیدی و کلیدواژه “ژاله صامتی” – ساخته شده توسط ابزار brandmentions

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها