وقتی یک موسسه کمکی هزاران میلیارد پس انداز می کند

[ad_1]

این در حالی است که کمیته امداد در قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (1396 تا 1396) موظف به آموزش مددجویان است و بر اساس آن باید سالانه 70 هزار شغل ایجاد کند که از این تعداد 701 هزار نیازمند. مشتریان در چهار سال 96-99.

به گزارش ایسنا، در همین راستا خردادماه سال گذشته حجت الله عبدالملکی معاون سابق اشتغال و خوداتکایی کمیته امداد از مراجعه یک سوم جمعیت بیکار کشور به کمیته امداد خبر داد. یک میلیون نفر از اعضای خانواده تحت پوشش کمیته امداد واجد شرایط استخدام هستند و 500 هزار بیکار نیازمند نیز از خدمات موردی این نهاد بهره مند می شوند.

بدین ترتیب در بند ب ماده 83 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (1396 تا 1396)، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور موظفند. توانمندسازی افراد تحت پوشش درصد کمیته امداد امام خمینی و 30 درصد سازمان بهزیستی برای داشتن شغل. بر اساس بودجه سالانه، دولت تسهیلات استقراضی مورد نیاز برای تحقق این امر را در نظر خواهد گرفت.

کمیته امداد در سال های اخیر توانسته برنامه های توانمندسازی اقتصادی را بر اساس وظایف تعیین شده در چارچوب اسناد بالادستی (قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اساسنامه نهاد، قانون پنج ساله ششم توسعه) انجام دهد. طرح، سیاست های کلی اشتغال، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری) تدوین و اجرای مددجویان با محوریت اشتغال به عنوان راهبرد اصلی مبارزه با فقر در الگوی پیشرفت ایرانی-اسلامی.

این مدل با رویکرد جهادی تحول آفرین در سه راهبرد توسعه مشارکت فعالان کسب و کار (با تمرکز بر بکارگیری کارآفرینان حرفه ای در کشور و جلب همکاری خیرین کارآفرین، جهادگران کارآفرین، مراکز نوآوری، پارک های فناوری، شرکت های دانش بنیان، مراکز آموزش فنی و حرفه ای، شرکت ها و کارخانجات متوسط ​​و بزرگ، انجمن ها، صنایع خرد، شهرک های صنعتی، مراکز مشاوره اشتغال و …. توسعه زنجیره های ارزش منتخب (با اولویت زنجیره های ارزش موثر در اقتصاد ملی و با توجه به اکوسیستم اقتصادی مربوطه در صنایع دستی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت اسباب بازی، کشاورزی، دام و غیره، ایجاد صندوق ضمانت و صندوق تامینی و کلان: تقاضا برای بهبود محیط زیست در سطح ملی) و دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی ، ریشه کن کردن فقر، توسعه عدالت اقتصادی و اجتماعی و بهبود معیشت خانواده های فقیر، حفظ و تحکیم نهاد خانواده و احیای کرامت فردی و خانوادگی در جامعه و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ اسلامی و ارزش های تولید، کار و جهاد اقتصادی در جامعه یکی از اهداف و برنامه های اشتغال و خوداتکایی کمیته امداد است.

اما آنچه جزء برنامه و جامعه هدف برنامه اشتغال این نهاد است خانواده های مستضعف واجد شرایط اشتغال هستند.

از آنجایی که در چارچوب تئوری اقتصاد مقاومتی، ماموریت کمیته امداد، کاهش و تقویت اقتصاد خانواده های بی بضاعت با تامین معیشت، اشتغال و مسکن این خانواده ها است، برنامه کمک های اولیه برای ایجاد اشتغال، توسعه امداد است. فضای کسب و کار و برنامه دوم برای ورود به عرصه اصلاحات. بهبود فضای کسب و کار کشور در چارچوب برنامه توسعه فضای کسب و کار مدل عملیاتی در دو استراتژی توسعه مشارکت فعالان تجاری و در استراتژی دوم توسعه زنجیره های ارزش عمومی تعریف شده است. تئوری پایه در راهبرد توسعه همکاری فعالان کسب و کار، استفاده از ظرفیت هایی مانند مدارس ارائه دهنده آموزش و مهارت های کسب و کار، پارک های علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان، موسسات مشاوره اشتغال، کارآفرینان حرفه ای، موسسات کاریابی و کارفرمایان، خیرین کسب و کار، جهادگران. کارآفرینان، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری و … با تأکید بر بخش تخصصی افراد که بر اساس دو نظام «هدایت شغلی» و «هدایت شغلی» متناسب با وضعیت دو گروه اصلی بشردوستانه است. کارگران

عمومی سیستم راهنمایی شغلی کارکنان مستعد اشتغال که توانایی اولیه برای سازماندهی یک کسب و کار استخدامی را دارند، اما فاقد یک یا چند پیوند ضروری مانند مهارت یا سرمایه و غیره هستند، مورد توجه عموم قرار می گیرند. سیستم راهنمایی شغلیآن دسته از افراد بیکار که مهارت های اولیه برای تولید و اشتغال را ندارند و به رهبرانی نیاز دارند تا به محض کسب مهارت های لازم، به آنها کمک کنند تا مستقل کار کنند.

در سیستم راهنمایی شغلی متخصصان با تجربه و مهارت های خاص متناسب با بوم اقتصادی اشتغال از کمیته کمک، وظیفه طراحی مسیر شغلی داوطلب و راهنمایی وی را در آن مسیر بر عهده دارند. موسسات مالی، موسسات خیریه و … مسیر حرفه ای داوطلب را طراحی می کنند و راهنمایی های آنها را تا اتمام کار دنبال می کنند و سپس بین 3 تا 5 سال فعالیت پروژه را زیر نظر دارند تا از پایداری پروژه اطمینان حاصل کنند و از تداوم آن اطمینان حاصل کنند.

در سیستم راهنمایی شغلی، یک رهبر حرفه ای که یک کارآفرین حرفه ای است و دارای سابقه موفقیت در یک زمینه کاری خاص است و به تمام حلقه های زنجیره ارزش تسلط دارد، حرفه ای است و به طور کلی مورد تایید کمیته امداد است. در این سیستم، رهبران شغلی در مرکز برنامه ریزی قرار دارند و با گسترش زنجیره ارزش فعالیت های خود، فرصت های شغلی جدید و مستقلی را برای داوطلبان ایجاد می کنند و در بازه های زمانی معین (بر اساس تفاهم نامه) این واحدهای نوپا را خود مدیریت می کنند. منعقد شده با کمک و قراردادهای منعقد شده با متقاضیان). ) انجام کارهای کمکی زیر نظر همکاران.

برخی از خدمات رهبران شغلی برای کمک به مجریان پروژه های استخدامی که بر اساس تفاهم نامه و قرارداد تعیین می شوند عبارتند از: مشاوره و ارزیابی استعدادها، آموزش مهارت ها و کمک، کمک به ایجاد فضای کسب و کار، کمک به تامین مواد اولیه و تجهیزات، مشاوره فنی در حین تولید و عرضه ایمن بازار برای محصولات

وظیفه ویژه شبکه امداد در این سامانه شناسایی، ارزیابی و بکارگیری رهبران کار و نظارت عملیاتی بر اقدامات آنان است. بر اساس آمارهای سال 98 تا 99، 1500 نفر از پیشتازان شغلی در کشور با امداد همکاری می کنند و بر اساس برنامه های مصوب، هر کدام به طور متوسط ​​40 فرصت شغلی را ساماندهی می کنند. بر اساس پیش بینی ها مشکل بیکاری اقشار محروم با همکاری 20 هزار نفر از مدیران شغلی با تامین منابع لازم به طور کامل حل می شود.

بخش دیگر و رکن دوم الگوی مفهومی اشتغال بشردوستانه در قالب طرح توسعه کسب و کار بشردوستانه، توانمندسازی است که در آن با همکاری مشترک مددکاران بشردوستانه و فعالان کسب و کار، مقدمات لازم برای اجرای طرح اشتغال جامعه هدف فراهم شده است. اساس برنامه توسعه محیط کسب و کار امداد حمایت از جویندگان کار است که آموزش دیده اند، از جمله کاریابی، پیگیری دوره ای (حداقل هر سه ماه یک بار در سال اول و حداقل هر شش ماه یک بار در سال پنجم دوم). ). وضعیت پروژه اجرا شده یا کاریابی، شناسایی مشکلات پروژه و جلوگیری از انحراف پروژه و تضمین تداوم آن)، مشاوره اقتصادی و تثبیت نیز انجام می شود.

وظیفه کمیته کمک ایجاد 70000 شغل در سال است

بر اساس برنامه ششم توسعه، کمیته امداد باید سالانه 70 هزار شغل ایجاد کند. یعنی 350000 شغل در 5 سال اول. این در حالی است که در 4 سال 96 تا 99، 701 هزار مددجوی نیازمند با استفاده از خدمات اشتغال استخدام شده اند. این به این معنی است که بیش از 2.5 برابر برنامه وظیفه ایجاد شده است.

بررسی عملکرد این نهاد نشان می دهد با توجه به اینکه قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کمیته امداد ملزم به آموزش جامعه هدف خود است، طی سه سال 97، 98 و 99 به طور میانگین حدود یک. یک سوم کارکنان کشور از طریق سامانه امداد استخدام شدند.

تزریق درآمد خالص به خانواده ها

طرح های اشتغال مددجویان کمیته امداد در سال 1399 بالغ بر 17500 میلیارد تومان درآمد داشته است که بیش از دو برابر مستمری پرداختی مددجویان است. همچنین در چهار سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۵ طرح اشتغال مددجویان کمیته امداد ۳۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته که ۴۲ درصد بیشتر از کل مستمری پرداختی به مددجویان کمیته امداد است.

اما بر اساس اعلام این نهاد و بر اساس گزارش های موجود، یکی از اثرات اقتصادی برنامه اشتغال در حوزه پیشنهاد کار صرفه جویی 4800 میلیارد تومانی در هزینه های عمومی کشور است.

اما در سال گذشته (1400) کمیته امداد در نظر داشت 300 هزار فرصت شغلی ایجاد کند که از این میزان 10 هزار میلیارد تومان در قالب تبصره 16 بودجه سال 1400 برای طرح های اشتغالزایی مشتریان اختصاص یافت که بر اساس اعلام روابط عمومی این نهاد. از مجموع 1400 خانوار، 54000 خانوار به دلیل طرح های کمک اشتغال به خودکفایی رسیدند و از پوشش خارج شدند.

هدف کمیته امداد از ایجاد اشتغال در سال 1401 چیست؟

در سال 1401 اما کمیته امداد موظف به ایجاد 500 هزار فرصت شغلی شد که بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، این رقم برای اشتغال مددجویان در سال آینده 25 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. در همین راستا چندی پیش مرتضی فیروزآبادی معاون اشتغال و خوداتکایی کمیته امداد افزایش درآمد مددجویان از محل طرح های اشتغال را یکی از سیاست های کمیته امداد در سال آینده دانست و گفت: ما این موضوع را انجام خواهیم داد. سعی کنید در سال آینده درآمد اشتغال مشتریان را افزایش دهید، پروژه هایی در این زمینه از جمله اجرای پروژه های زنجیره ارزش داریم.

وی گفت: طرح هدایت شغلی در سال آینده با هدف تشکیل زنجیره ارزش تقویت خواهد شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها