کتاب «Veracidade na Sira dos Infalíveis (ع) و رویارویی شما با پدیده دروغ» منتشر شد.

[ad_1]

کتاب «حق در سیره معصوم(ع) و مقابله آنان با پدیده دروغ» به کوشش مصطفی صادقی کاشانی منتشر شد.

به گزارش ایسنا، کتاب «حقیقت در سیره معصومین(ع) و مقابله آنان با پدیده دروغ» به قلم مصطفی صادقی کاشانی توسط پژوهشکده سیره و تاریخ اهل بیت(ع) پژوهشکده سیره و تاریخ اهل بیت(ع) تهیه و تنظیم شده است. علوم و فرهنگ اسلامی توسط این پژوهش در 223 صفحه منتشر شده است.

راستگویی و صداقت یکی از فضایل اخلاقی است که از هر دین و نژاد و سرزمینی در جوامع بشری جایگاه والایی دارد و در روح انسان فضیلت والایی دارد که باطن او را نمایان می کند.

این کتاب به روند نقل روایات حضرات معصومین(ع) درباره حق و باطل اشاره می کند و به بررسی گفتار و رفتار آنان در مورد دروغ مباح می پردازد که عبارتند از: حفظ جان مردم بی گناه، ایجاد صلح و آشتی، فریب دشمن در جنگ، محبت. دیالوگ زوج با کلمات، هر چند غیر واقعی. اما در مورد سیره عملی خود این بزرگواران، جز موارد فریب و تدبیر جنگ، روایاتی در دست نیست.

هدف از این پژوهش، دریافت دیدگاه صحیح از معصوم در مورد استثناهای نادرست و تلاش برای نشان دادن درستی گفتار و رفتار آنان است.

مقابله با رواج روزافزون دروغ در جامعه اسلامی به صورت علمی ضروری است و نیاز جامعه به صداقت و لزوم استفاده از سیره معصومین(ع) به عنوان الگوهای جامعه شیعه، از دیگر نیازهای پرداختن به این موضوع است.

در این مقاله صرف نظر از تعاریف تخصصی، در نظر داریم که دروغ به معنای کلمات و رفتارهایی است که نادرست نیستند و به سرعت نقش مهمی در این امر ایفا می کنند.

ساختار اثر

این اثر در دو بخش و شش فصل نوشته شده است. بخش اول این اثر با عنوان «سیر تاریخی روایات حق و باطل» در چهار فصل تدوین شده است:

در بخش دوم این اثر، نویسنده در دو فصل به موضوع «روبه‌روی با بی‌گناهان و دروغ‌های هایرووا» می‌پردازد. در فصل اول به کلام معصوم می پردازد و در فصل دوم سیره عملی معصوم را در زمینه های آشتی، دروغگویی به همسر، تقلب در جنگ، نجات جان و مال، ظلم و تفاخر بررسی می کند.

برشی از اثر

* شرایط محیطی استفاده از دروغ های مباح

به نظر می رسد رسول خدا (ص) و اهل بیتش بر اساس دسته روایات از دروغ های مباحی استفاده کرده اند و در عمل جز در دو مورد جنگ و نجات از آن استفاده نکرده اند. از افراد اگر گزارش تولید نیز پذیرفته شود، به عنوان راهی برای فرار از دروغ معصومین(ع) قابل توجه است.

حال سوال این است که چه چیزی شرایط را برای چنین مجوزی ایجاد کرده است و آیا مردم مجبور به گفتن چیزی شده اند که باور نمی کنند؟ یکی از این شرایط، میدان جنگ نظامی است که فقط چهار معصوم در آن حضور داشتند: حضرت امیرمومنان (ع) و حسنین (ع). اما موضوع فریب در جنگ به طور مستقل بررسی شده است و جز در سنت نبوی و علوی قابل مشاهده نیست. دلیلی ندارد که این حربه جنگ شامل مبارزات فرهنگی و جنگ سرد ائمه علیهم السلام علیه حاکمان وقت باشد.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به آدرس اینترنتی http://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها