کسب اختیار برای تغییر مقررات جذب و ارتقای معلم/شعار حمایتی سال برای نتیجه گرایی

[ad_1]

رئیس دانشگاه تهران، دانشگاه ها را یکی از مخاطبان اصلی اجرای شعار سال خواند و گفت: به کشور این فرصت را بدهیم که هر چه سریعتر اساسنامه و رویه ها را تغییر دهد و از فرآیندهای وقت گیر و ناکارآمد بروکراسی اداری تغییر کند. .

دکتر. سید محمد مقیمی در گفت وگو با ایسنا وی با بیان این مطلب به الزامات رعایت شعار سال 1401 (تولید، دانش بنیان، اشتغالزایی) اشاره کرد و گفت: شعار سال حاکی از آن است که تولید و اشتغال زایی باید محور بنگاه های دانش بنیان باشد. کسب و کارهای جدید مبتنی بر دانش و فناوری هستند که حاصل اختراعات و نوآوری های علمی است. از این رو، برای برآورده ساختن مطالبات رهبری، لازم است برای اعضای هیئت علمی، دانشجویان و جامعه پژوهشی کشور برنامه ریزی شود.

رئیس دانشگاه تهران یکی از الزامات تحقق تولید دانش بنیان را این است که دانشگاهیان با جدیت بیشتری وارد عرصه شوند و کارآفرینی را چه در حوزه فکر و چه در عرصه عمل دنبال کنند. مؤلفه های کارآفرینی و اشتغال زایی امیدواریم با برنامه ریزی صحیح بتوانیم در تقویت این مولفه ها در دانش آموزان تلاش بیشتری داشته باشیم و با ایجاد انگیزه در معلمان و دانش آموزان برای ایجاد و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان، شاهد رشد کمی و کیفی کسب و کارهای دانش بنیان در سال جدید باشیم.

وی در این خصوص شاخص های ارتقای معلمان را باید مورد بازنگری دانست و اظهار داشت: به دنبال این هستیم که موفقیت معلمان در تربیت دانش آموزان کارآفرین را ملاک ارتقای آنان قرار دهیم. برای اجرای شعار کلیدی سال ایجاد بسترهای مناسب در دانشگاه ها ضروری است که یکی از این زمینه های حیاتی تغییر هنجارها و مقررات مربوط به شاخص های ارتقا و تعالی معلمان و دانشجویان است.

دکتر. مقیمی ادامه داد: از این رو ضروری است آیین نامه مربوطه به گونه ای اصلاح شود که مشارکت اساتید و دانشجویان در کسب و کارهای دانش بنیان و کمک به ارتقای نوآوری و تجاری سازی نوآوری های علمی و دانشی از ارزش بیشتری نسبت به تولید مقالات و اسناد علمی برخوردار باشد. “

رئیس دانشگاه تهران در این خصوص خاطرنشان کرد: نوع نگرش در امتیازدهی باید از فرآیند محوری به نتیجه محوری تغییر کند. زیرا تمامی فعالیت های علمی و پژوهشی به جز پژوهش های بنیادی، باید در جهت نتیجه گرایی باشد و مستندات علمی به حل مشکلات جامعه منجر شود. در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی، امروزه اشتغال زایی با محوریت کسب و کارهای دانش بنیان موضوع کلیدی کشور است و اگر دانشگاه می خواهد به رسالت خود عمل کند، باید فعالیت های علمی و عملی خود را به سمتی سوق دهد. تقویت شرکت های دانش بنیان

وی افزود: حمایت آشکار از شعار سال و همسو نشان دادن با آن، تخطی از قصد ما خواهد بود، اما با مقررات فرآیند محور، نتیجه گرایی را به بوته فراموشی بسپاریم. در این راستا باید آیین نامه ارتقای اساتید و ضوابط و شرایط جذب اساتید جدید، دانشجویان مستعد و نخبه را تغییر دهیم و به بهترین دانشگاه های کشور این اختیار را بدهیم تا هر چه سریعتر دور شده و از شرایط خارج شوند. فرآیند بوروکراتیک ناکارآمد، برای تغییر مقررات و رویه ها.

دکتر. مقیمی با اشاره به فعالیت بیش از 180 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ابراز امیدواری کرد: با بازطراحی ساختار پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، شعب پارک علم و فناوری در سال 94 افتتاح می شود. ایجاد شرکت دانشبانیان درست خارج از فضای فیزیکی فعلی پارک علم و فناوری ایجاد شده است.

رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اگرچه با رهبری دانشگاه‌ها و مراکز علمی، حرکت راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب جوانان در آن‌ها باید انجام شود. اما تنها راه اندازی این شرکت ها و نگاه آماری به این موضوع کافی نیست، بلکه لازم است همه نقاط کشور در جهت کارآمدی این حرکت تلاش کنند و توانمندی های خود را به میدان بیاورند.

دکتر. مقیمی همچنین توجه صنعت و دستگاه های خدمات رسان به دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه ها را یکی از الزامات دستیابی به تولید دانش بنیان و اشتغال زا دانست و افزود: واضح است که همانطور که انتظار می رفت این صنعت نبوده است. خوشحالم که از دستاوردهای دانشگاه استفاده می کنم.” توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه یک دغدغه و انتظار دیرینه است و امیدواریم تاکید بر شعار 1401 عاملی برای تحرک بیشتر صنعت و دانشگاه برای جبران کمبودها در این حوزه باشد.

وی تاکید کرد: واضح است که به روز رسانی آموزش دانشگاهی برای پاسخگویی به نیاز صنعت و خدمات یکی از الزامات توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه است. بدین ترتیب دانشگاه تهران فعالیت های خود را در راستای تقاضا و با توجه به نیاز جامعه و صنعت برنامه ریزی کرده است.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه به روز رسانی برنامه های درسی رشته های مختلف دانشگاهی بر حسب نیاز صنعت و جامعه را از اقدامات مهم دانشگاه عنوان کرد و گفت: به مسئولان مربوطه دانشگاه تهران اعلام شده که به روز رسانی مشخص است که دوره های تحصیلی در رشته های مختلف امسال تسریع می شود و این به روز رسانی متناسب با نیاز صنعت و جامعه و با هدف افزایش توانایی دانشجویان برای ورود به مشاغل متناسب با رشته تحصیلی آنها خواهد بود.

در پایان دکتر مقیمی یادآور شد: راه اندازی سه دانشکده جدید «حکمرانی»، «گردشگری» و «بازرگانی» در دانشگاه تهران که بنا به درخواست مردم در نیمه دوم سال 1400 به تصویب هیأت امنای دانشگاه رسید. و بخش خصوصی و رویکرد آموزشی نیروی متخصصان متناسب با نیازهای جامعه بود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها