گردشگری همدان نفس راحتی کشید

[ad_1]

ایسنا/ همدان پس از دو سال رکود اجباری گردشگری به دلیل شیوع کرونا، روند صعودی این صنعت از نیمه دوم سال گذشته و همزمان با کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا و کاهش این بیماری همه‌گیر آغاز شد و در تعطیلات نوروز 1401 به اوج خود رسید. .

1401; سال رونق گردشگری

به گفته علی اکبر عبدالملکی; رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران، سال 1400 صنعت گردشگری را سال شروع این صنعت از رکود و سال 1401 را سال رونق گردشگری دانست.

اسکان بیش از 120000 مسافر نوروزی در همدان

به گزارش ایسنا، همزمان با ایام خوش گردشگری کشور در نوروز 1401، گردشگری در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین سال خوشی را آغاز کرد و پس از دو سال تعطیلی، فعالان این عرصه نفس راحتی کشیدند. به گفته علیرضا قاسمی فرزاد؛ استاندار همدان هم اکنون بالغ بر 120 هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی استان اقامت داشتند.

گردشگری همدان نفس راحتی کشید

772 هزار مسافر نوروزی از جاذبه های گردشگری همدان دیدن کرده اند

علی مالمیر; مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان درباره آخرین آمار گردشگران بازدیدکننده از نوروز 1401 نیز می گوید: از 26 اسفند 1380 تا 13 فروردین 1380، 772 هزار مسافر نوروزی از جاذبه های استان دیدن کردند.

وی در خصوص میزان بازدید از جاذبه های گردشگری استان می گوید: در میان آمار بازدیدکنندگان از جاذبه های استان، جاذبه های تاریخی با 350 هزار و 951 بازدید بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

مالمیر می افزاید: در این ایام غار علیصدر، کتیبه های گنجنامه، مقبره بوعلی سینا و آرامگاه باباطاهر در راس بازدید علاقمندان به جاذبه های گردشگری استان بود و سایت موزه میدان مرکزی همدان با استقبال خوبی مواجه شد. توسط شهروندان و گردشگران.”

گردشگری همدان نفس راحتی کشید

40 هزار گردشگر در نوروز از غار علیصدر دیدن کردند

علیمحمد عنایتی‌اکمل; مدیرعامل شرکت مسافرتی علیصدر در ادامه با بیان اینکه حدود 40 هزار نفر در تعطیلات نوروزی از مجموعه غار علیصدر بازدید کردند، اظهار داشت: به طور حتم حضور گسترده گردشگران در غار علیصدر باعث بهبود وضعیت تجاری و اقتصادی سایر حلقه های این غار خواهد شد. زنجیره گردشگری استان

به گفته وی در استان همدان نشاط خاصی در گردشگری وجود دارد که یکی از عوامل مهم غار علیصدر است که امیدواریم با برنامه های پیش بینی شده شاهد آن نشاط و تلاش در تعطیلات تابستانی باشیم.

گردشگری همدان نفس راحتی کشید

استقبال گسترده گردشگران از روستاهای تاریخی همدان

اتابک صفری تورج; مدیر پایگاه ملی روستاهای تاریخی همدان نیز در گفت وگو با ایسنا با استقبال از استقبال گردشگران نوروزی از روستاهای تاریخی همدان گفت: با نصب بنر در سطح شهر به معرفی قابلیت های این روستاها و موقعیت مکانی آنها می پردازیم.

وی ادامه می دهد: همچنین جلساتی را با دهیاران و اعضای شورای روستا برای بازدید مسافران در ایام نوروز با پای پیاده و نه با خودرو برگزار کرده ایم تا بافت تاریخی این روستاها آسیب نبیند و به همین منظور پارکینگی در محل نصب شده است. ورودی روستاها.»

اقامتگاه بومگردی روستای ورکانه بلاتکلیف است

صفری تورج درباره وضعیت اسکان در روستاهای تاریخی همدان اظهار می کند: اقامتگاه بومگردی روستای ورکانه متعلق به بنیاد مسکن بوده که بلاتکلیف مانده و باید توسط متقاضیان بومی بازگشایی شود، اما سفره خانه روستا فعال است و پاسخگوی آن است. گردشگران و مسافران روستای سیمین اقامتگاه بوم گردی ندارد اما در روستای خاکو مجوز ساخت دو خانه بوم گردی صادر شده و انتظار داریم تا پایان سال افتتاح شود.

به گفته مدیر پایگاه ملی روستاهای تاریخی همدان، سه روستای سیمین، خاکو و ورکانه دارای بافتی با ارزش تاریخی هستند و طرح هادی این روستاها بر این اساس پیگیری می شود.

گردشگری همدان نفس راحتی کشید

وی ادامه می دهد: در سال های گذشته نه میراث فرهنگی و نه بنیاد مسکن به طور جدی وارد این موضوع نمی شدند، اما با تشکیل پایگاه ملی روستاهای تاریخی همدان، جست و جوی این موضوعات جدی تر شد و در اواخر دهه 1400، ضوابط بافت تاریخی روستای ورکانه در سه ماهه اول سال جاری ضوابط بافت تاریخی روستاهای سیمین و خاکو تهیه و ابلاغ می شود.

به گفته صفری تورج، این اتفاق منجر به همکاری بهتر روستاها و بنیاد مسکن برای حفاظت از بافت تاریخی این روستاها می شود.

به گزارش ایسنا، اختلاف آمار موضوعی است که همواره در زمینه بازدید و اقامت در حوزه گردشگری وجود داشته است و به نظر می رسد این موضوع در مورد برخی از موارد ذکر شده نیز صدق کند. این در حالی است که در یکی دو سال اخیر صنعت گردشگری به دلیل شیوع کرونا با رکود اجباری مواجه شده و توسعه زیرساخت ها در این بخش کند و راکد بوده و حتی در بیشتر موارد متوقف شده است. در این مدت بسیاری از فعالان این حوزه مجبور به تعطیلی کسب و کار خود شدند که زیان های زیادی را به آنها وارد کرد. جبران این تاخیر نیاز به برنامه ریزی و بودجه کافی دارد که باید در استان همدان مورد توجه ویژه قرار گیرد تا گردشگری در مسیر گذشته حرکت کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها