گرگوشو یا گلی گوشو در نقاط مختلف استان بوشهر برگزار شد

[ad_1]

ایسنا/ بوشهر گرگیان، قرقیان، گرگوشو یا گلی گشو نام آیینی سنتی و باستانی است که در شب پانزدهم ماه مبارک رمضان به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع) در نقاط مختلف استان بوشهر اجرا می شود.

بستن به معنای گره گشایی، گره گشایی، به معنای برداشتن حصار و نیز تسهیل کار مناسک مختصری است که در شب پانزدهم ماه مبارک رمضان انجام می شود.

برگزارکنندگان گروه گره گوشی بیشتر از دختر و پسرهایی هستند که بلافاصله بعد از افطار با کیف کوچکی به گردنشان به درب خانه ها می روند و اشعاری از این قبیل می خوانند:
یا گفتن باز کن… سرت را باز کن… (با تکرار مداوم) از صاحبخانه غذا می خواهند.

صاحب آن نیز چند روز قبل از مراسم بوی غذا را مانند ذرت می دهد و دانه ها را در ظرف بزرگی از آجیل پر می کند و مخلوط می کند. بعضی ها آب نبات و شکلات های آماده را در سینی می گذارند و مخصوص سرو می کنند و در کیسه هایشان می ریزند.

به گفته منابع شفاهی، مراسم بافتنی هدفی جز شادی شیعیان و گشودن گره امید و امید آنان پس از ولادت امام حسن (ع) نداشته است، زیرا برخی از دشمنان رسول خدا از جمله همانطور که ابن وائل در این امر سهیم بود، امام را به دلیل نداشتن فرزند پسر نامیدند، اما بعدها که امام حسن (ع) به دنیا آمد، جشنی به نام میلاد امام حسن (ع) برپا شد.

این آیین نیکو کهن در شهریور 1374 به عنوان میراث معنوی مردم عرب زبان ساکن در سواحل جنوبی ایران به ثبت ملی رسید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها